Dnia 17 października odbyły się uroczystości 50 - lecia Szkoły Ponadpodstawowej im. Ks. Janusza Pasierba w Żabnie, połączona z Powiatowymi Obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Uroczystość rozpoczęła się od nadania imienia patrona szkoły zasadzonemu 10-lat temu w Ogrodzie Różańcowym dębowi. Obok niego umieszczono pamiątkową tablicę z informacjami o ks. Pasierbie.

Ksiądz Janusz Pasierb jest jednym z wybitniejszych humanistów polskich XX wieku. Zmarł w 1993 roku w Warszawie, ale z Żabnem był bardzo silnie związany. Tu, jako nastolatek, spędził czas II wojny światowej, tu kształtowało się jego powołanie. Do Żabna chętnie wracał. Fizycznie, ale i duchowo, również w swej poezji. Był uczonym i naukowcem. Zrobił trzy doktoraty: z teologii, archeologii i historii sztuki. Znał 5 języków obcych. Był wykładowcą, poetą, duszpasterzem.

– Pozostał w pamięci wielu mieszkańców Żabna jako serdeczny i otwarty człowiek, życzliwy kapłan, pełen humoru bystry obserwator rzeczywistości – przypomina Agata Wajda-Tylek, dyrektor ZSP w Żabnie.

Inicjatorem nadania imienia dębowi był nauczyciel szkoły Sławomir Kurzydym. – Od 2000 roku, kiedy został patronem naszej szkoły, odkrywamy wzór tego wspaniałego człowieka renesansu. Chcemy go ciągle pokazywać młodzieży, chcemy, by młodzi czytali Pasierba, wiersze i eseje. Ksiądz Pasierb jest kimś, kto rozsławił Żabno. Chcemy o nim pamiętać także nadając jego imię temu dębowi – mówi Sławomir Kurzydym.

Po uroczystości nadania imienia uczestnicy przeszli do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę św., którą sprawowano w intencji byłych i obecnych nauczycieli, a także uczniów żabieńskiej szkoły, która obchodzi 50-lecie istnienia.

Dalsze obchody miały miejsce w Gminnym Centrum Kultury, gdzie święto szkoły było również okazją do uroczystych obchodów Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej, którym patronował Starosta tarnowski Roman Łucarz.

Podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Ponadpodstawowej w Żabnie Agata Wajda - Tylek uhonorowała nauczycieli swojej placówki nagrodami, natomiast szkoła została uhonorowana przez żabnieńskich samorządowców nagrodą „Poza Horyzont”, która wręczana jest przez burmistrza, za szczególne osiągnięcia i tworzenie perspektyw.

Obchodom towarzyszyła prezentacja publikacji poświęconej ks. Januszowi St. Pasierbowi „Przyjeżdżam tutaj niczym do Wirginii”, opracowana przez Agnieszkę Kurzydym, a także część artystyczna przygotowana przez uczniów ZSP.

Po części oficjalnej zaproszono gości do budynku ZSP na zwiedzanie okolicznościowych wystaw, spotkania w gronie kolegów i nauczycieli.

Zapraszamy do galerii zdjęć: https://tarnow.gosc.pl/gal/spis/5929437.Jubileusz-szkoly-w-Zabnie