Diecezja tarnowska ma 19 nowych diakonów, kleryków V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Uroczystość święceń diakonatu odbyła się w Brzesku w sanktuarium św. Jakuba Apostoła oraz w Krużlowej w sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego i Pięknej Madonny.

– Musicie być czytelnym świadkiem Boga – mówił bp Leszek Leszkiewicz w Krużlowej do 10 kleryków przed udzieleniem święceń diakonatu.

Z kolei bp Stanisław Salaterski w swojej homilii dodawał otuchy pozostałym 9 kandydatom do diakonatu - Świat być może nie doceni od razu naszej służby, Bóg jednak dba o swoje sługi - przypomniał.

Święcenia diakonatu w Króżlowej i w Brzesku odbyły się po raz pierwszy.

– To jest wielka nobilitacja i wyróżnienie dla naszej parafii, ale także zobowiązanie, gdyż zobowiązaliśmy się tutaj modlić za tych, którzy rozpoczęli nową drogę życia, aby nie ustali w drodze – mówi kustosz sanktuarium, ks. Józef Drabik, proboszcz jednego z nowowyświęconych diakonów.

Dla diakonów jest to jeden z najważniejszych dni w dotychczasowym życiu i ostatni etap w przygotowaniu do przyjęcia sakramentu kapłaństwa.

– Chcemy kochać Kościół, modlić się za Kościół, i przez posłuszeństwo Biskupowi być wierni temu Kościołowi – deklaruje diakon Mateusz Bugno, prezes roku V. Od tego dnia zobowiązani są do codziennej modlitwy brewiarzowej, życia w czystości i bezżeństwie oraz do posłuszeństwa Biskupowi Tarnowskiemu.

Zapraszamy do oglądnięcia reportażu, homilii bpa Stanisława Salaterskiego oraz naszej fotogalerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej