W Wigilię, biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedzi Diecezjalny Dom Samotnej Matki w Tarnowie i będzie przewodniczyć Mszy św. o godzinie 22.00 w tamtejszej kaplicy rozpocznie się Pasterka. Dom Samotnej Matki powstał 35 lat temu.

W tym czasie pierwsze miesiące życia spędziło w placówce ponad pół tysiąca dzieci.

Do Domu Samotnej Matki przy ul. Mościckiego 65 w Tarnowie trafiają kobiety oczekujące narodzin dziecka, które nie znajdują zrozumienia w swoim rodzinnym środowisku. Niektórym z nich m.in. partnerzy proponowali aborcję.

- Gdyby nie ten dom i siostry moje losy potoczyłyby się zupełnie inaczej, nawet nie chcę myśleć jak.  Siostry są dla nas jak matki, służą i pomagają we wszystkim, jak potrzeba zostają z dziećmi, a my możemy chodzić do szkoły czy pozałatwiać sprawy urzędowe - opowiada jedna z kobiet.

Diecezjalny Dom Samotnej Matki w Tarnowie funkcjonuje od 1983 roku. Powstał z inicjatywy ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Do placówki trafią kobiety w wieku od 18 do 26 lat. Są zazwyczaj bezrobotne i bezdomne – mówi siostra Monika Ostaszewska, dyrektorka Diecezjalnego Domu Samotnej Matki.

- W tym domu splatają się cierpienie z nadzieją, nienawiść z przebaczeniem, myśl o aborcji z płaczem narodzonego dziecka – dodaje.

Pieniądze na funkcjonowanie Domu Samotnej Matki pochodzą ze składki zebranej w kościołach diecezji tarnowskiej corocznie w czasie Pasterki. Z pomocą przychodzą też ludzie dobrej woli, którzy dzielą się tym, co mają. Najbardziej potrzebne są środki pielęgnacyjne dla dzieci m.in. kosmetyki, pieluchy oraz artykuły spożywcze.

Napisane przez Ewa Biedroń; Portal Diecezji Tarnowskiej