*** Zapraszamy na roraty o godzinie 6.30 i 18.00. Na godzinę 18.00 zapraszamy dzieci z lampionami. W środę Nowenna do MBP Nieustającej, w piątek o godzinie 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu do 22.00. Różaniec sobotni fatimski o godz.17.00 poprowadzi Róża św. Edyty Stein. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota grudnia. ***

Przedstawiamy projekt nowych organów, które zagrają (mamy nadzieję) w naszym kościele już latem.

Poprzedni instrument, który służył naszej parafii od 1989 roku i który zostały już zdemontowany, był instrumentem bardzo słabej jakości, zbudowanym z wieloma wadami konstrukcyjnymi. Należy tutaj wymienić:
1. Źle zaprojektowana i wykonana traktura gry, czyli mechanizmy przenoszące ruch od klawiszy, do klap w wiatrownicach - traktura zacina się.
2. Wąskie kanały doprowadzające powietrze do piszczałek – organom brakuje powietrza.
3. Niewłaściwa dyspozycja głosów.
4. Wybudowanie nowego instrumentu na starej, zarażonej drewnojadami podłodze.
Pozytywnie należy ocenić jedynie jakość niektórych głosów, które brzmią, miękko i stopliwie. Szkoda byłoby ich nie wykorzystać. Dlatego też, zakupimy do naszej świątyni organy, wybudowane w połowie lat 70- tych przez uznaną norweską firmę H. J. Jorgenson. Organy posiadają 22 głosy, tj. 17 głosów labialnych i 5 głosów językowych, w sumie 1240 piszczałek, rozdzielonych na trzy klawiatury ręczne i na klawiaturę nożną.

Organy posiadają jeszcze czwartą klawiaturę, która obsługiwała tylko dzwony ulokowane na zewnątrz kościoła.
Wiatrownice klapowo – zasuwowe, traktura gry mechaniczna, traktura rejestrów elektryczna, trzy wolne kombinacje. Stan techniczny bardzo dobry, instrument w pełni sprawny. Piszczałki z bardzo dobrej jakości cyny. Skromny, niesymetryczny prospekt można rozbudować. Należy dobudować z lewej strony instrumentu kopię wieży pedałowej, w której można umieścić wiatrownicę z kilkoma głosami z istniejących organów, i podłączyć ją do czwartej klawiatury, co spowoduje: zwiększenie ilości głosów do 29, zachowanie ciepłego brzmienia obecnych organów i uzyskanie symetrycznego prospektu. Sekcję pierwszej klawiatury (pozytywu) należy umieścić we właściwym miejscu, czyli w balustradzie chóru.
Opcjonalnie należy rozważyć możliwość dodania Setzera (zecera) do obsługi rejestrów.

Termin demontażu ustalony przez Norwegów – luty 2020.
Orientacyjna cena zakupu wraz z demontażem ok. 28 000 EU.
Termin rozpoczęcia montażu po Wielkanocy 2020 r.

Wszystkich, którym leży na sercu piękno muzyki liturgicznej w naszym Kościele prosimy o wsparcie. Ofiary można również składać na konto bankowe parafii z dopiskiem: "organy piszczałkowe"

BSR w Krakowie Oddział w Żabnie

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wspieranie tej inicjatywy. Bóg zapłać!

Luty 2020 rok - Organy piszczałkowe w Żabnie:

Kwiecień 2020 rok – prace przy montażu nowych organów:

Czerwiec 2020 rok – prace przy montażu nowych organów:

Wrzesień 2020 rok - prace przy montażu nowych organów:

Wizytówka parafii

Patronka parafii