Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

17 października 2017 r. w Kurii Diecezjalnej odbyło się kolejne spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu. Była to okazja, aby podzielić się doświadczeniem spotkań synodalnych z kapłanami, które we wrześniu odbyły się we wszystkich dekanatach diecezji. Osoby przygotowujące Synod były zgodne, że spotkania te były potrzebne i okazały się bardzo owocne.

 

Rozmowa, dyskusja i wymiana zdań, które towarzyszyły wielu spotkaniom, pokazały, iż księża w V Synodzie dostrzegają niepowtarzalną okazję aby uzyskać pomoc w ich wysiłkach duszpasterskich. Wiele z problemów, które były podnoszone na spotkaniach, albo przesyłane do dekanalnych protokolantów rzucają nowe światło na to czym żyje nasz Kościół i co trzeba by zrobić, aby rzeczywiście był na wzór Chrystusa. Ich zakres i tematyka są przeróżne, nie brak nowych propozycji, ale wiele kwestii powracało niemal w każdym dekanacie. To kolejny ważny impuls do obrania konkretnej ścieżki w przygotowaniu wydarzenia synodalnego.

 

Ks. Piotr Cebula zreferował także aktualne prace Sekretariatu, gdzie wciąż spływają nowe postulaty od wiernych. Oprócz tego zostały podjęte pewne działania, aby z różnych źródeł pozyskać opis stanu duszpasterskiego naszej diecezji pomiędzy ostatnim IV Synodem z 1986 r., a obecnym etapem przygotowania do następnego synodu. Ma to być ważny materiał dla prac Komisji, które zostaną powołane w dzień rozpoczęcia V Synodu, ale nie tylko dla nich. Bp Leszek Leszkiewicz zaznaczył, że Komisja Przygotowawcza nabiera rozpędu i wkracza w bardziej intensywną fazę prac. Ponieważ już wiele rzeczy udało się wypracować i mamy coraz więcej postulatów, dlatego można już myśleć ich segregowaniu w konkretne obszary tematyczne i problemowe, aby w ten sposób przygotować końcowy dokument, będący pomocą dla bpa Andrzeja Jeża w nadaniu ostatecznego kształtu strukturom synodalnym. Nie oznacza to jednak, że prace naszej Komisji dobiegają końca, bo przez najbliższe miesiące będą odbywać się regularne spotkania.

 

Podsumowując spotkanie Biskup Ordynariusz zaznaczył, że z ogromnym zainteresowaniem wysłuchał relacji z dekanalnych spotkań. Nie ukrywa jednak, że jest zaskoczony nie tyle problemami, które były przez księży dyskutowane, co raczej brakiem pewnych tematów, które dotychczas jeszcze się nie pojawiły, a które sam jako wychowanek tej ziemi: kapłan, ojciec duchowny Seminarium, proboszcz, biskup a teraz Pasterz diecezji, przecież dostrzega.

 

Napisane przez ks. Andrzej Dudek

Vsynod

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1