Młodzi będą pytać młodych o to jak postrzegają Kościół i jakie mają oczekiwania. Odpowiedzi staną się później tematem dyskusji podczas V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Synodalne rozmowy m.in. o tym jak docierać do młodych i zachęcić ich do zaangażowania się w duszpasterstwo rozpoczęto podczas spotkania Zespołu ds. Młodzieży Komisji Przygotowawczej. Do Tarnowa przyjechało ponad 30 osób z całej diecezji.

Ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży mówi, że ważne są pytania m.in. o stan duszpasterstwa młodzieży. „Chcemy pomyśleć nad tym w jaki sposób dotrzeć do młodych, którzy są poza naszym oddziaływaniem duszpasterskim, a takich ludzi młodych jest więcej w naszej diecezji” – dodaje.

Do młodych warto docierać przez młodych – mówi Marcin Marzec, wiceprezes Stowarzyszenia Akademickiego Tratwa w Tarnowie. „Jeśli kilka osób zaangażuje się w działania kościelne to pociągnie za sobą rówieśników. Wtedy oni też przychodzą. To jest najlepsza metoda zaangażowania. Obok inicjatyw modlitewnych mamy wiele propozycji sportowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem” – podkreśla.

Grzegorz Opioła, prezes KSM uważa, że Kościół powinien bardziej wyjść do młodych.

„W diecezji mamy wiele tysięcy młodych, którzy nie mają po drodze do Kościoła i chcielibyśmy, by synod przełamał te bariery, że Kościół nie będzie zamknięty tylko w budynku. To już się dzieje za sprawą ŚDM. Mam nadzieję, że synod będzie kontynuacją wychodzenia naprzeciw młodym ludziom” – dodaje.

Alicja Majda, dekanalny animator z Limanowej podkreśla, że trzeba skupić się na tym, by wspomóc rodziny.

„Człowiek wychowuje się w rodzinie. Trzeba młodym rodzinom przypominać o chrześcijańskich wartościach, bo dzieci a później młodzi z tego czerpią. Synod jest też potrzebny, abyśmy zobaczyli, jak dużą wartość odgrywa w naszym życiu wspólnota parafialna” – mówi.

Podczas obrad Zespołu ds. Młodzieży była dyskusja i praca w grupach. Młodzi liderzy będą teraz pytać swoich rówieśników o Kościół, wiarę i ich oczekiwania.

Napisane przez Ewa Biedroń, Portal Diecezji Tarnowskiej