Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Młodzi będą pytać młodych o to jak postrzegają Kościół i jakie mają oczekiwania. Odpowiedzi staną się później tematem dyskusji podczas V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

 

Synodalne rozmowy m.in. o tym jak docierać do młodych i zachęcić ich do zaangażowania się w duszpasterstwo rozpoczęto podczas spotkania Zespołu ds. Młodzieży Komisji Przygotowawczej. Do Tarnowa przyjechało ponad 30 osób z całej diecezji.

 

Ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży mówi, że ważne są pytania m.in. o stan duszpasterstwa młodzieży. „Chcemy pomyśleć nad tym w jaki sposób dotrzeć do młodych, którzy są poza naszym oddziaływaniem duszpasterskim, a takich ludzi młodych jest więcej w naszej diecezji” – dodaje.

 

Do młodych warto docierać przez młodych – mówi Marcin Marzec, wiceprezes Stowarzyszenia Akademickiego Tratwa w Tarnowie. „Jeśli kilka osób zaangażuje się w działania kościelne to pociągnie za sobą rówieśników. Wtedy oni też przychodzą. To jest najlepsza metoda zaangażowania. Obok inicjatyw modlitewnych mamy wiele propozycji sportowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem” – podkreśla.

 

Grzegorz Opioła, prezes KSM uważa, że Kościół powinien bardziej wyjść do młodych.

 

„W diecezji mamy wiele tysięcy młodych, którzy nie mają po drodze do Kościoła i chcielibyśmy, by synod przełamał te bariery, że Kościół nie będzie zamknięty tylko w budynku. To już się dzieje za sprawą ŚDM. Mam nadzieję, że synod będzie kontynuacją wychodzenia naprzeciw młodym ludziom” – dodaje.

 

Alicja Majda, dekanalny animator z Limanowej podkreśla, że trzeba skupić się na tym, by wspomóc rodziny.

 

„Człowiek wychowuje się w rodzinie. Trzeba młodym rodzinom przypominać o chrześcijańskich wartościach, bo dzieci a później młodzi z tego czerpią. Synod jest też potrzebny, abyśmy zobaczyli, jak dużą wartość odgrywa w naszym życiu wspólnota parafialna” – mówi.

 

Podczas obrad Zespołu ds. Młodzieży była dyskusja i praca w grupach. Młodzi liderzy będą teraz pytać swoich rówieśników o Kościół, wiarę i ich oczekiwania.

 

 

Napisane przez Ewa Biedroń, Portal Diecezji Tarnowskiej

Vsynod

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1