Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Jeszcze przed wakacjami w każdej parafii będzie celebrowana jedna „niedziela synodalna” z homilią na temat synodu i intensywną modlitwą o dobre jego przygotowanie – m.in. na ten temat mówiono podczas obrad Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

 

Komunikat prasowy 

22 maja 2017 r. odbyło się w Tarnowie piąte spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Rozpoczęło się ono modlitwą opartą na nabożeństwie słowa Bożego z elementami Lectio Divina. Jako temat wybrano Sobór Jerozolimski jako wzór synodowania. Modlitwę z fragmentami rozważań przygotowanych przez ks. Piotra Jaworskiego, poprowadził ks. Wojciech Karpiel.

Przedstawiono plan działań Komisji na najbliższy okres, podkreślając, że odbędzie się konferencja prasowa (29 maja) z prezentacją logo i strony internetowej. Wtedy też na parafie zostaną przesłane pewne materiały synodalne do wykorzystania duszpasterskiego. Zdecydowano, że pod koniec czerwca zostaną wstępnie zebrane propozycje tematów do przyszłej dyskusji synodalnej. W tym celu każdy Zespół przedstawi wypracowane zagadnienia, które w danym obszarze są uznawane za istotne dla życia Kościoła diecezjalnego.

Po drugiej niedzieli września, raz w tygodniu w poszczególnych dekanatach, będą odbywać się spotkania członków Komisji ze wszystkimi kapłanami. Omówiono wstępnie schemat tych konsultacji presynodalnych, podczas których zostanie wyjaśniony regulamin V Synodu oraz po dyskusji, przy współudziale księży, zostaną doprecyzowane zagadnienia, które podejmie synod.

Jeszcze przed wakacjami w każdej parafii będzie celebrowana jedna „niedziela synodalna” z homilią na temat synodu i intensywną modlitwą o dobre jego przygotowanie. Szczegółowe wytyczne zostaną przekazane końcem maja. Trwają także prace przygotowawcze nad materiałami informacyjnymi, czyli  plakat, folder,  krótki spot, Vademecum V SDT, obrazki z modlitwą, konspekty katechez, czytanki październikowe dotyczące ważnych zagadnień duszpasterskich.

W ramach sprawozdania z prac bieżących Zespołów, należy podkreślić wysłuchanie wstępnego planu regulaminu V Synodu, który w całości będzie tematem kolejnego spotkania Komisji. Ponadto Zespół ds. Ewangelizacji poinformował o modlitewnej inicjatywie synodalnej małżeństw z Domowego Kościoła i Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa "Wynajmij M3 Świętym! - czyli domowe korepetycje z Miłości". Są to spotkania rodzinne w towarzystwie relikwii świętych małżonków Ludwika i Zelii Martin, rodziców św. Teresy z Lisieux. Więcej informacji na stronie http://www.nowaewangelizacja.diecezja.tarnow.pl lub na Facebooku (/NowaEwangelizacjaTarnow).

Przypominamy, że każdy może skontaktować się z Sekretariatem V Synodu Diecezji Tarnowskiej listownie, mailem lub telefonicznie. Zachęcamy do słuchania sobotnich audycji w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, a także do śledzenia bieżących informacji na różnych kanałach internetowych i radiowych: Facebook, Twitter czy YouTube (*SynodTarnow*), a od 29 maja także na stronie www.synodtarnow.pl.


ks. Andrzej Dudek

rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej

Sekretariat Komisji Przygotowawczej
V Synodu Diecezji Tarnowskiej
33-100 Tarnów, ul. Legionów 30

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 514-791-192 (pon.-pt.: 9.00-15.00)

Vsynod

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1