Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

28 kwietnia odbyło się w Tarnowie czwarte spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

 

Ks. Jacek Soprych przedstawił krótko historię trzech pierwszych synodów diecezjalnych (z 1928, 1938 i 1948). Ukazał nie tylko powody ich zwoływania, ale też sposób przeprowadzania zaledwie kilkudniowych obrad. Ich zewnętrzna forma była odmienna od obecnych oczekiwań wobec V Synodu, gdyż wówczas obowiązywało odmienne ustawodawstwo kościelne. Cele jednak były takie same: troska o wiarę wiernych i o Kościół tarnowski.

 

Członkowie Komisji podjęli dyskusję nad propozycjami hymnu synodalnego. Zostały zgłoszone cztery aranżacje muzyczne (do jednego z tekstów są dwie kompozycje). Zdecydowano, że zanim zostanie zaproponowana Biskupowi jedna z wersji hymnu, wszystkie trzy teksty muszą zostać przeanalizowane pod względem teologicznym, gdyż nie wystarczy tylko opina muzyczna.

 

Rozmawiano także o konwencji wrześniowych spotkań z kapłanami, jakie odbędą się  w każdym dekanacie z przedstawicielami Komisji Przygotowawczej. Ostateczna ich forma zostanie szczegółowo opracowana przed wakacjami. Już w niedługim czasie Bp Leszek wystosuje list do kapłanów zachęcając ich do refleksji nad kwestiami, które powinny zostać podjęte na V Synodzie oraz do wygłoszenia wiernym homilii o synodzie.

 

Przedstawiono również postępy prac poszczególnych zespołów tematycznych. W maju odbędzie się konferencja prasowa, podczas której po raz pierwszy zostanie zaprezentowane logo i strona internetowa V Synodu. O terminie konferencji wszystkie media  zostaną poinformowane  z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Komisja przypomina, że każdy może skontaktować się z Sekretariatem V Synodu Diecezji Tarnowskiej listownie, mailem lub telefonicznie.

 

Komisja zachęca także do śledzenia bieżących informacji na różnych kanałach internetowych i radiowych: Facebook, Twitter czy YouTube (*SynodTarnow*) oraz do słuchania sobotnich audycji w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

ks. Andrzej Dudek
rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej

Sekretariat Komisji Przygotowawczej
V Synodu Diecezji Tarnowskiej
33-100 Tarnów, ul. Legionów 30

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 514-791-192 (pon.-pt.: 9.00-15.00)

Vsynod

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1