Image Biskupi odwiedzili pole bitwy z Krzyżakami. Odmówili modlitwę za poległych pod Grunwaldem, a także modlili się o pokój i za narody Europy. „Grunwald to bardzo ważny fragment tego, co Ojciec Święty Jan Paweł II nazywał polską pamięcią i tożsamością” – napisał w ostatnim przesłaniu patriotycznym śp. biskup polowy Tadeusz Płoski.


 

Episkopat polski odwiedził historyczne miejsce w związku z przypadającą w tym roku 600. rocznicą bitwy pod Grunwaldem. O przebiegu bitwy i etosie rycerskim opowiedział biskupom kleryk Mariusz Grankowski. Alumn seminarium warmińskiego od ośmiu lat jest członkiem Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej i czynnie bierze udział w turniejach i inscenizacjach rycerskich.

 

„Grunwald – sprawiedliwe zwycięstwo” to tytuł homilii, jaką miał wygłosić podczas Mszy św. 15 lipca w 600. rocznicę Grunwaldu biskup polowy Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. „600. rocznica wiekopomnego zwycięstwa pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku to wyjątkowa okazja do refleksji nad dziejami w ogóle, a nad chwałą oręża polskiego w szczególności” – zaznaczył w niej bp Płoski. Przypomniał, że od 600 lat Wojsko Polskie odwołuje się do tradycji grunwaldzkich. Biskup Płoski zaznaczył, że nade wszystko do symboli i tradycji zwycięstwa pod Grunwaldem należy pieśń „Bogurodzica", którą rycerze śpiewali bezpośrednio przed rozpoczęciem boju. Biskup podkreślił, że zarówno w wojnie z Krzyżakami 1409-1411, jak też w samej bitwie pod Grunwaldem brali udział liczni polscy duchowni.

 

 

 

 

 

Źródło: KAI