Image Pierwsza od 40 lat ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę odbędzie się 1 maja. Zorganizowano ją w ramach obchodów Roku Kapłańskiego i będzie przebiegała pod hasłem „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Organizatorzy spodziewają się przynajmniej 10 tys. uczestników. Wszystkich księży posługujących w Polsce – diecezjalnych i zakonnych – jest ok. 29 tys.


Swój udział zapowiedział kard. Claudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, który wygłosi homilię. Będą też kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP i nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Ze swoimi kapłanami przybędą ponadto biskupi poszczególnych diecezji.

 

Bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP, zwrócił uwagę, że wydarzenia ostatnich tygodni, katastrofa pod Smoleńskiem i narodowa żałoba, pokazały jak bardzo potrzebni są księża, ich modlitwa, wsparcie i sprawowane Msze św.

 

 

ks. prałat Adam Kokoszka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji Duchowieństwa KEP zwrócił uwagę na znaczenie daty pielgrzymki – 1 maja to koniec Tygodnia Modlitw o Powołania, początek miesiąca maryjnego i niemalże przeddzień uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.

 

Pielgrzymka rozpocznie się już 30 kwietnia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Apelem o godz. 21.00, po którym nastąpi czuwanie pokutne oraz o północy pasterka maryjna.

 

1 maja o godz. 11.00 księża wyruszą z procesją spod archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę, gdzie zostanie odczytane orędzie Benedykta XVI do polskich kapłanów a Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Hummes. Na koniec duchowni odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie oraz nastąpi akt zawierzenia polskich kapłanów Chrystusowi za pośrednictwem Matki Bożej. Akt odczyta kardynał-senior Franciszek Macharski oraz przedstawiciele księży diecezjalnych i zakonnych. Na koniec kapłani złożą wotum wierności, w postaci księgi z nazwiskami niemal 3 tys. księży, którzy zginęli z rąk hitlerowców lub w niewoli sowieckiej i misjonarzy męczenników oraz urny z ziemią z miejsc kaźni z Polski, Rosji i Niemiec.

 

Księgę przygotowało Wyższe Seminarium Duchowne z Tarnowa. Klerycy przez niemal 3 tygodnie - zaczynając od początku Wielkiego Postu - ręcznie wpisywali nazwiska kapłanów i kleryków, z zaznaczeniem z jakiej diecezji lub którego zakonu pochodzili, datą i miejscem śmierci. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta księga jest otwarta, że lista, kompletowana przez nas przez kilka miesięcy, można być jeszcze niekompletna – powiedział podczas konferencji ks. prałat Jacek Nowak, rektor seminarium tarnowskiego. Przypomniał, że księga była pomysłem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca jako odpowiedź na apel Jana Pawła II, który w 1999 i 2000 roku prosił o podtrzymywanie pamięci o tych kapłanach, którzy oddali życie za wiarę.

 

Ks. prałat Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, opowiedział o pracy nad wydaniem Księgi i symbolice jej ornamentyki. Zdobiona jest motywem cierni z obrazu z bazyliki w Getsemani. Urna ma kształt cylindra spowitego w chustę z widniejącym na środku krucyfiksem. Zarówno księga, jak i urna zostaną umieszczone w Kaplicy Pamięci Narodu Polskiego im. o. Augustyna Kordeckiego w XVII-wiecznej dzwonnicy na Jasnej Górze.

 

Ogólnopolskie pielgrzymki kapłanów odbywają się rzadko. Z okazji Roku Kapłańskiego duchowni pielgrzymują co prawda do Ars, skąd pochodził patron kapłanów – św. Jan Vianney, do Ziemi Świętej i sanktuariów maryjnych. Są to jednak zwykle spotkania diecezjalne. Ogólnopolska pielgrzymka księży do jasnogórskiego sanktuarium, odbyła się ostatnio 26 sierpnia 1970 roku. Poprzedziła ją pielgrzymka kleryków. Trwał wówczas Rok Modlitwy w intencji Kościoła i Ojca Świętego Pawła VI, który obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. W pielgrzymce kapłanów uczestniczyło wówczas ponad 4 tysiące księży.

 

                Image

 

 

 

 

 

 

Źródło: KAI