Image W czwartek w Żabnie odbył się pogrzeb Wojciecha Seweryna, zmarłego tragicznie 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wojciech Seweryn został pochowany w rodzinnym grobowcu z ceremoniałem wojskowym. Nabożeństwu żałobnemu przewodniczył ks. biskup Wiesław Lechowicz.

W homilii ksiądz biskup mówił, że modlimy się, aby upadek prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem "wstrząsnął polską ziemią i polskimi sercami (...) Aby obniżyły się góry złości, wrogości i nienawiści, obniżyły się pagórki kłamstwa i korupcji, a podniosły doliny miłości, zgody i bezinteresownej służby społecznej".

Burmistrz Żabna Stanisław Kusior wspominał ostatnią wizytę Wojciecha Seweryna w rodzinnym miasteczku, na kilka dni przed katastrofą prezydenckiego samolotu, gdzie dla upamiętnienia zamordowanego w Katyniu swojego ojca Mieczysława Seweryna, wraz z przedstawicielami władzy samorządowej i kościelnej zasadził Dąb Katyński. Następnie przekazał władzom miasteczka projekt pomnika. - „Myślę, że to jego testament. Chciałbym, żeby pomnik powstał z okazji 75. rocznicy zbrodni w Katyniu i 5. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem - zadeklarował burmistrz”.

W uroczystości uczestniczyli m.in. posłowie Sejmu  RP, przedstawiciele władz rodzinnego Żabna, Tarnowa, konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie Allen Greenberg, kapłani oraz wielu mieszkańców gminy.

Wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys w imieniu pełniącego obowiązki prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczył Wojciecha Seweryna Krzyżem Komanderskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fotografie: Marcin Głuszek