Image Bez wątpienia będzie to historyczne spotkanie w stosunkach polsko-rosyjskich. Abp Hilarion, jeden z najbliższych współpracowników zwierzchnika rosyjskiego Kościoła prawosławnego Cyryla I przyjeżdża do Warszawy, by podjąć dialog z Kościołem katolickim w Polsce na temat pojednania między naszymi narodami.

Przewodniczący Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego spotka się w najbliższy piątek z Prymasem Polski abp. Henrykiem Muszyńskim i sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisławem Budzikiem oraz przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu bp Tadeuszem Pikusem. Abp Muszyński w rozmowie z KAI wyraża nadzieję, że wizyta przyczyni się do zbliżenia. Podkreśla, iż pojednanie jest koniecznością.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch zwraca uwagę, że od kilku miesięcy trwa „stopniowanie wizyt” przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi. We wrześniu ub.r. Polskę odwiedziła grupa prawosławnych mnichów z Ostaszkowa, w styczniu br. gościł w naszym kraju ojciec igumen Filip Riabych, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Zdaniem ks. Klocha, spotkanie jest okazją do zbliżenia stanowisk. "Wszak jesteśmy Słowianami, chrześcijanami, mieszkamy obok siebie i mamy sporą część wspólnej historii, której część jest trudna” - wyjaśnia. Informuje, że tematyka piątkowego spotkania skupia się wokół „pojednania polsko-rosyjskiego”. Jednak szczegóły pojawią się dopiero przy stole obrad.

W rozmowach ze strony prawosławnej oprócz abp. Hilariona weźmie udział ojciec igumen Filip Riabych, zastępca przewodniczącego Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego oraz pełniący obowiązki sekretarza ks. Siergiej Zwonariow.

Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą Prymas Polski abp Henryk Muszyński, sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik oraz.

Źródło: rl / Warszawa