Image Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone przedstawił Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI najnowsze wydanie oficjalnego informatora Kościoła powszechnego Annuario Pontificio. Z zestawienia jasno wynika, że liczba katolików stale wzrasta. Największy wzrost powołań odnotowano w Azji i Afryce. Annuario Pontificio zawiera dane na temat liczebnego stanu Kościoła, jego pasterzy i struktur.

W 2009  r. Benedykt XVI utworzył 8 nowych stolic biskupich i mianował w tym czasie 169 nowych biskupów.

W latach 2007-2008 liczba ochrzczonych katolików na świecie wzrosła z ponad 1.147 mln do 1.166 mln i stanowią oni obecnie 17,4 proc. mieszkańców globu. O 1 proc. wzrosła też w tym czasie liczba kapłanów. Zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych.

Najwięcej kapłanów pochodzi z Europy (47,1 proc.), dalej z obu Ameryk (30 proc.) Duchowieństwo z Azji stanowi 13,2 proc. ogólnej liczby, a z Czarnego Kontynentu – 8,7 proc. Księża z Oceanii stanowią 1,2 proc. tej liczby.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na stałą tendencję: o ponad 4 proc. spadła liczba duchownych pochodzących z Europy, podczas gdy stale rośnie liczba księży z Azji i Afryki. Radykalnie natomiast ubywa zakonnic. W jubileuszowym roku 2000 było ich 801 185, a w roku 2008 już 739 067. Chociaż i w tym przypadku zauważa się stały wzrost żeńskich powołań w Azji i Afryce.

Podobnie rzecz się ma z liczbą kandydatów do kapłaństwa. W Europie zmalała ona o 4,3 proc. Zwiększa się za to liczba w Afryce (3,6 proc.), Azji (4,4 proc.) i Oceanii (6,5 proc.).

Źródło: Portal internetowy Fronda