Image Z okazji Roku Kapłańskiego Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i MCDN ODN w Tarnowie zaprasza uczniów Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych z Diecezji Tarnowskiej do wzięcia udziału w Konkursie Informatycznym: „Dar i tajemnica powołania”.

W liście Ojca św. Benedykta XVI rozpoczynającym rok kapłański czytamy „Święty proboszcz z Ars zwykł był mawiać: "Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego". To wzruszające wyrażenie pozwala nam nade wszystko przywołać z sympatią i uznaniem ogromny dar, jaki stanowią kapłani nie tylko dla Kościoła, lecz także dla samej ludzkości. Myślę o tych wszystkich księżach, którzy chrześcijanom i całemu światu przedstawiają pokorną i codzienną propozycję słów i gestów Chrystusa, starając się do Niego przylgnąć swymi myślami, wolą, uczuciami i stylem całego swego istnienia. Jakże nie podkreślić ich trudu apostolskiego, niestrudzonej i ukrytej służby, ich miłości pragnącej być uniwersalną? Cóż powiedzieć o odważnej wierności tak wielu kapłanów, którzy także pośród trudności i nieporozumień pozostają wierni swemu powołaniu: by być "przyjaciółmi Chrystusa", szczególnie przez Niego powołanymi, wybranymi i posłanymi?”

Pod patronatem Księdza Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca Wydział Katechetyczny organizuje konkurs skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs ten ma na celu wzbudzenie wśród młodzieży refleksji nad darem i tajemnicą powołania, jak o kapłaństwie mówił Jan Paweł II. Do współpracy zapraszamy Katechetów i Nauczycieli informatyki, których prosimy o zaznajomienie uczniów z tematyką konkursu i udzielenie im pomocy w opracowaniu tematów.

REGULAMIN KONKURSU:

1. ORGANIZATOR:

Organizatorem konkursu jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz MCDN ODN w Tarnowie.

2. PATRONAT:

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc.

3. TEMAT:

DAR I TAJEMNICA POWOŁANIA

4. CEL KONKURSU:

·        Poznanie na ile tajemnica powołania do kapłaństwa jest rozumiana przez młodzież.

·        Włączenie się uczniów w obchody roku kapłańskiego.

·        Pogłębienie wiary i wiedzy religijnej uczniów poprzez lekturę i analizę tekstów biblijnych i hagiograficznych.

·        Kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy religijnej.

·        Pogłębienie umiejętności posługiwania się technologią informatyczną.

5. ADRESACI:

Konkurs adresowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Diecezji Tarnowskiej. Prace mogą przygotować samodzielnie poszczególni uczniowie, bądź zespoły uczniowskie.

6. PRZEDMIOT KONKURSU:

Zadaniem uczniów będzie wykonanie prezentacji multimedialnej na jeden temat, wybrany z przedstawionych poniżej propozycji:

I. Powołanie w Biblii na wybranym przykładzie:

Ø      Abrahama,

Ø      Samuela,

Ø      Św. Pawła,

Ø      Apostołów.

II. Posługa kapłana we współczesnym świecie.

III. Św. Jan Maria Vianney - patron kapłanów.

IV. Prezentacja wybranego powołania:

Ø      Jan Paweł II,

Ø      Kard. St. Wyszyński,

Ø      Ks. Jerzy Popiełuszko.

V. Prezentacja posługi kapłana, który szczególnie zapisał się w historii waszej parafii.

7. FORMA KONKURSU:

·        Prezentację należy wykonać w formacie .pps/ .ppt .

·        Wielkość pliku nie powinna przekraczać 150MB. Czas trwania prezentacji - do 10 min.

·        Zachęcamy do umieszczenia w prezentacji własnych materiałów graficznych, fotograficznych i muzycznych.

·       Przygotowując prezentację, należy przestrzegać prawa autorskiego wykorzystywanych materiałów.

·        Wykorzystując materiały z Internetu, należy podać źródło pliku (w przypisach lub na końcu pracy).

·        Całość należy zapisać na płycie CD/DVD.

Prace należy opisać: podać wybrany temat pracy, podpisać imieniem i nazwiskiem (ew. w przypadku zespołu wszystkich jego członków), podać klasę i szkołę, nazwisko nauczyciela - opiekuna, a następnie przesłać na adres organizatora: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów.

Prace należy nadesłać do 22 maja 2010 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie wyznaczonym przez Organizatora, o którym uczestnicy zostaną powiadomieni odpowiednim pismem. Zwycięskie prace zostaną nagrodzone.

Źródło: Kuria Diecezjalna w Tarnowie