Image Ks. Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany 6 czerwca tego roku, w dniu Święta Dziękczynienia w Warszawie - poinformował w poniedziałek metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. Uroczystość beatyfikacyjna rozpocznie się na placu Piłsudskiego, a przewodniczyć jej będzie prefekt watykańskiej kongregacji ds. beatyfikacji i kanonizacji, abp Angelo Amato.

Następnie procesja z relikwiami ks. Popiełuszki przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Papież Benedykt XVI 19 grudnia ubiegłego roku podpisał dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki.

Proces beatyfikacyjny uznanego za męczennika ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB, trwał 12 lat. Sprawcy mordu zostali skazani. Zakończyli już odbywanie kar. Nieznane wcześniej okoliczności sprawy do dziś bada IPN.

Pierwszym publicznym aktem kultu ks. Jerzego będzie procesja z pl. Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie złożone zostaną relikwie ks. Popiełuszki. Procesja odbędzie się po południu w dniu beatyfikacji. Sama Msza beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 11.00.

Dniem liturgicznego wspomnienia ks. Jerzego będzie prawdopodobnie 19 października, czyli dzień jego męczeńskiej śmierci.

Abp Nycz podkreślał, że beatyfikacja jest wydarzeniem wykraczającym poza ramy Kościoła w Polsce, ma charakter międzynarodowy.

Ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego powiedział, że właściwie kult ks. Jerzego rozpoczął się niedługo po jego śmierci, już w 1985 roku do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej napłynęło 13940 próśb z 17 krajów o beatyfikację ks. Popiełuszki.

Ks. Zygmunt Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób ks. Jerzego, mówił o tym, że przyjeżdżają tu tysiące ludzi z całego kraju i z zagranicy. Do tej pory z 140 krajów przyjechało 300 tys. osób. W archiwum parafii złożone są liczne świadectwa mówiące o uzdrowieniach fizycznych, jak i licznych nawróceniach za wstawiennictwem ks. Jerzego. Od 6 lat działa Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i odwiedziło je niemal 400 tys. osób.

Zdaniem ks. Malackiego, kult ks. Jerzego rozpoczął się już 20 października 1984 roku, od tego dnia przy tym kościele trwały spowiedzi i mnóstwo nawróceń się dokonało.

Beatyfikacja połączona będzie z ustanowionym przez abp Kazimierza Nycza Dniem Dziękczynienia. Jest on obchodzony w każdą I. niedzielę czerwca, zaś do włączenia się w obchody zaproszona jest cała Polska.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po niezwykle brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata.

Źródło: PAP