Image Bp Wiktor Skworc przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wyruszuszył w kolejną podróż misyjną do Afryki. W dniach od 10 do 21 lutego odwiedzi Burundi i Rwandę. Biskup tarnowski planuje spotkać się z wszystkimi polskimi misjonarzami, którzy pracują w tych afrykańskich krajach.

W wyprawie będzie mu towarzyszył ks. dr Tomasz Atłas sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

„Mój wyjazd to odpowiedź na zaproszenie ze strony posługujących tam misjonarzy i misjonarek z Polski, którym zależy, aby przewodniczący Komisji ds. Misji ich odwiedził, zapoznał się z ich posługą. Kościół w Afryce rozwija się bardzo dynamicznie, choć ciągle potrzebuje pomocy materialnej i personalnej; nade wszystko potrzebuje świadectwa życia poświęconego tylko i wyłącznie sprawie Ewangelii. Będziemy się także modlić o pomyślność i pokój dla społeczeństw obu krajów. Tego daru potrzebuje szczególnie Rwanda, gdzie trwa trudny proces leczenia ran po krwawych, bratobójczych walkach. Ważne, by umocnił się tam proces trwałego pojednania, możliwy jedynie na przyjęciu i zrealizowaniu ewangelicznego wezwania do miłości nieprzyjaciół i przebaczeniu” mówi biskup Wiktor Skworc.

W Burundi - państwie we wschodniej Afryce pracuje ponad 20 polskich misjonarzy. To m. in.: karmelitanki, karmelici bosi, kanoniczki Ducha Świętego. Goście z Polski chcą odwiedzić ich placówki misyjne, spotkają się także z nuncjuszem apostolskim w Burundi i biskupami.

„Polscy misjonarze są zaangażowani w działalność ewangelizacyjną, formacyjną i charytatywną. Wiele inicjatyw, które podejmują było możliwych tylko dzięki pomocy Kościoła w Polsce. Wystarczy wspomnieć pracę kanoniczek Ducha Świętego i ich zaangażowanie na rzecz dzieci niedożywionych. Chcemy odwiedzić misjonarzy, porozmawiać z nimi, przyjrzeć się ich posłudze, a przede wszystkim zapewnić o naszej pamięci” mówi ks. Tomasz Atłas.

Kolejnym etapem podróży misyjnej będzie Rwanda - kraj najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat – ludobójstwa w 1994 roku. „Kraj tysiąca wzgórz” to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów w Afryce, uzależniany od rolnictwa. Trudno uprawiana ziemia oraz suchy klimat, sprawiają, że kraj dotykają niedostatki żywności i bieda.

W Rwandzie pracuje ponad 60 polskich misjonarzy. To: pallotyni, pallotynki, marianie, siostry służebniczki, siostry od Aniołów, franciszkanki służebnice Krzyża.

Biskup Wiktor Skworc i ks. Tomasz Atłas odwiedzą m. in. Kibeho – miejsce objawień Matki Bożej, uznanych przez Kościół za autentyczne. W sanktuarium, gdzie posługują pallotyni zostanie odprawiona Msza św. w intencji polskich misjonarzy.

Źródło: DSI