Image Księże Proboszczu! Obecny rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem „Bądźmy świadkami Miłości”. Realizowanie tego wezwania zostało powierzone nam, osobom duchownym, a także wiernym świeckim, wraz z którymi jesteśmy odpowiedzialni za uobecnianie Kościoła w świecie współczesnym.

Szczególnym świadectwem Miłości jest więź z Eucharystią, wyrażająca się zarówno w pobożnym celebrowaniu oraz uczestniczeniu we Mszy Świętej, jak i w częstym przyjmowaniu Komunii Świętej.

W apostolskiej adhortacji posynodalnej „Pastores gregis” Jan Paweł II nałożył na każdego biskupa diecezjalnego obowiązek troski o zapewnienie wszystkim wiernych dostępu do Eucharystii pisząc:
„ Do głównych zadań biskupa należy także zapewnienie wiernym dostępu do stołu Pańskiego, przede wszystkim w niedzielę, która..., jest dniem, w którym Kościół – wspólnota i rodzina dzieci Bożych – odnajduje swoją szczególną tożsamość chrześcijańską wokół swoich kapłanów” ( por. PG, nr 37).

Księże Proboszczu!
Powinność, o której pisze Jan Paweł Wielki jest naszą wspólną powinnością, dlatego – polecam, aby szczególnie w tych parafiach, gdzie jeszcze nie ma nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. raz jeszcze podjąć trud wyłonienia kilku kandydatów (najlepiej dwóch) i skierowanie ich na kurs przygotowawczy. Szczegóły dotyczące ich kwalifikacji zawarte są w Kalendarium i Komunikatach Wydziałów Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na pierwsze półrocze 2010 roku. Do pisemnego zgłoszenia należy dołączyć wypełniony formularz.

Usilną prośbę o wyłonienie kandydatów kieruję – jak wspomniałem już wyżej - w szczególny sposób do parafii, w których do tej pory nie ustanowiono jeszcze Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej lub też nie podjęli posługi. Jestem przekonany, że w każdym środowisku parafialnym są mężczyźni na odpowiednim poziomie duchowym i moralnym, niejako zasługujący na powierzenie im tej ważnej posługi.

W kwestii wyłonienia kandydatów niech Ksiądz Proboszcz będzie zdecydowany a zarazem posłuszny Pasterzowi Kościoła tarnowskiego, który widzi konieczność poszerzenia niedzielnej przestrzeni Komunii o chorych i osoby w podeszłym wieku w każdej parafii. Takiego samego spojrzenia oczekuję od wiernych świeckich, tworzących Radę Duszpasterską; należących do katolickich Ruchów i Stowarzyszeń. Nie powinno być bowiem takiej sytuacji, że duchowe dobro – jakim jest niedzielne spotkanie chorego czy osoby w podeszłym wieku z Eucharystycznym Jezusem, jest uniemożliwione przez zaniedbanie, karmione nieuzasadnionymi uprzedzeniami czy nieznajomością tradycji i aktualnej nauki Kościoła.

Jestem przekonany, że podjęty trud wyłonienie nowych kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św., umocniony wezwaniem Ducha Świętego i motywowany religijnym posłuszeństwem, będzie jednym z duchowych owoców przeżywanego Roku Kapłańskiego i przyniesie konkretny owoc w postaci posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w każdej parafii naszej diecezji. Ich posługa niech będzie darem, jaki już dziś wspólnie przygotowujemy w perspektywie roku jubileuszu istnienia Kościoła tarnowskiego.

Na owocne działanie w sprawie zapewnienia wiernym dostępu do stołu Pańskiego, przede wszystkim w niedzielę błogosławię Księdzu Proboszczowi, Współpracownikom, Radzie Parafialnej i całej tamtejszej Wspólnocie!

† Wiktor Skworc