Image 4 lutego pierwszy raz w Polsce obchodzony jest dzień modlitwy i solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Do udziału w akcji „Łańcuch serc” zaproszeni są wszyscy wierni, a zwłaszcza zgromadzenia kontemplacyjne.

Idea dnia wyszła od Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów. Oprócz członków episkopatu i redempotrystów w intencji katolików w Wietnamie będą się także modlić studenci Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i żeńskie zgromadzenia kontemplacyjne w naszym kraju.

W Tuchowie, gdzie trwa kapituła prowincjalna redemptorystów, ojcowie od 2 lutego modlą się w intencjach Kościoła w Wietnamie. W obradach uczestniczą redemptoryści z kraju i zagranicy, którzy o modlitewnej pamięci napiszą w liście do prowincjała wietnamskiej prowincji redemptorystów. Intencja za Wietnam pojawi się także jutro w modlitwie wiernych i podczas nowenny.

„Solidaryzujemy się z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. To co możemy dla nich zrobić, to modlić się i słać protesty, aby wyrazić sprzeciw wobec łamania praw religijnych i ludzkich. W Tuchowie są także przygotowane szaty liturgiczne dla Kościoła w Wietnamie, ale jeszcze nie wiemy, kiedy będą wysłane, by nie zostały wcześniej zniszczone” mówi o. Kazimierz Piotrowski przewodniczący Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów.

Prześladowania katolików w Wietnamie zdarzają się niemal codziennie. Dochodzi do licznych aresztowań i pobić, niszczone są także krzyże. Komuniści niszczą ostatnio parafię w Con Dau, gdzie ma powstać ośrodek ekoturystyczny. W tym celu 2 tysiące katolików musi opuścić swoje domy.

Źródło: KAI