Image 62,3 proc. mieszkańców największych polskich miast ufa Kościołowi - wynika z badania PBS DGA. To więcej niż zaufanie, jakim Polacy obdarzają m.in. lokalne władze, partie polityczne czy związki zawodowe.

W badaniu „Mój Samorząd” PBS DGA spytał mieszkańców 32 polskich miast o ich zaufanie do instytucji życia publicznego, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim.  PBS poprosił o opinię m.in. na temat prezydentów miast i radnych, a także o stosunek do rządu, partii politycznych, związków zawodowych, Kościoła, stowarzyszeń i fundacji działających w mieście.

W sondażu zbadano także opinie mieszkańców m.in. na temat lokalnego rynku pracy, stanu bezpieczeństwa, infrastruktury drogowej, oferty kulturalnej i rozrywkowej oraz edukacji. Proszono także o wypowiedź na temat poziomu zadowolenia życia w mieście oraz o to, czy "miasto, w którym mieszkam to dobre miejsce do życia".

Według PBS DGA, Kościołowi najbardziej ufają mieszkańcy Tarnowa (74,5 proc.), Rzeszowa (72,4), Radomia (70,6 proc.) i Lublina (70 proc.). Najmniejszym zaufaniem obdarzają zaś Kościół mieszkańcy Łodzi (49,8 proc.), Sosnowca (50,6 proc.) i Częstochowy (54,9 proc.). Mniej niż 60-procentowe zaufanie do Kościoła mają poza tym mieszkańcy miast zachodniej Polski, w tym Kalisza (59,6 proc.), Koszalina (59,3 proc.), Jeleniej Góry (58,6 proc.), Szczecina (56,6 proc.) i Słupska (56,4) oraz mieszkańcy Warszawy (57,8).

Kościół ogólnie cieszy się jednak o wiele większym zaufaniem niż inne instytucje wymienione w sondażu - ufa mu średnio 62,3 proc. mieszkańców 32 największych polskich miast. Dla porównania, związkom zawodowym ufa średnio 34,9 proc., a partiom politycznym - jedynie 13,5 proc. Najbardziej nieufni wobec polityków są np. mieszkańcy Torunia (83,6 proc.), Radomia (82,7 proc.) i Gdyni (82,2 proc.).

Polacy w znacznej większości chwalą miasto, w którym mieszkają. Średnio o tym, że są one dobrymi miejscami do życia, przekonanych jest 82,8 proc. respondentów. Dużo mniej ufają jednak miejscowym włodarzom. Prezydentom swoich miast ufa średnio 58,8 proc. Polaków, a Radzie Miasta - 51,3 proc.

Z kolei stowarzyszeniom działającym w miastach ufa średnio ponad połowa Polaków (55,7 proc.), a fundacjom - 63,6 proc.

W badaniu zapytano także o stosunek do rządu. Pod koniec ub. roku ufało mu 35,1 proc. Polaków.

Badanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Mój Samorząd” realizowanego przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych „SPLOT” i PBS DGA. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Badanie zostało zrealizowane metodą CATI w dniach 14 listopada – 21 grudnia 2009 r. na łącznej próbie 16050 respondentów. W każdym mieście próba była dobierana reprezentatywnie.

Źródło: KAI