Image Klauzula sumienia, transplantologia i uporczywa terapia – to główne zagadnienia, nad którymi będzie w tym roku pracował Zespół ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. W kurii warszawsko-praskiej odbyło się spotkanie Zespołu poświęcone planom pracy na bieżący rok. Zespół ekspertów do spraw bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski został powołany 18 czerwca 2008 roku.

Jak poinformował dr Michał Królikowski w najbliższych miesiącach Zespół będzie obradował nad kwestią klauzuli sumienia. „Zamierzamy zastanowić się nad tym czy została ona prawidłowo uregulowana w polskim ustawodawstwie i czy wszyscy pracownicy służby zdrowia mają możliwość sięgania po klauzulę sumienia. Kiedy decyzja o leczeniu, sprzedaży leku, np. wczesnoporonnego jest sprzeczna z ich poglądami, a jeśli tak nie jest, to zastanowimy się jak możemy wpłynąć na to, by katolik mógł swoją pracę w Służbie Zdrowia wykonywać w sposób spójny z poglądami wynikającymi z wiary” – powiedział dr Królikowski.

Natomiast kapłani diecezji tarnowskiej wezmą udział w kursie duszpasterskim, który będzie poświęcony zagadnieniom bioetycznym. Przygotowuje go Kuria Diecezjalna w Tarnowie jako odpowiedź na współczesne wyzwania duszpasterskie. W Tarnowie ruszają także cykliczne spotkania dla małżeństw poświęcone naprotechnologii.

"Podczas katechez, spotkań z wiernymi i w konfesjonałach księża coraz częściej spotykają z tematem in vitro i dylematów etycznych związanych z tą metodą sztucznego zapłodnienia. Chcemy przedstawić księżom najnowsze dokonania medyczne i powiedzieć o alternatywie dla in vitro. Jest nią naprotechnologia. Taka wiedza jest im potrzebna, bo temat jest aktualny i ważny" - mówi w rozmowie z KAI ks. Wiesław Piotrowski dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.W sumie w kursie weźmie udział 950 kapłanów. To proboszczowie i wikariusze parafii diecezji tarnowskiej.

W Tarnowie ruszają także cykliczne spotkania dla małżeństw poświęcone naprotechnologii, organizowane przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej wraz z parafią NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Propozycja skierowana jest głównie do par małżeńskich mających problemy z płodnością, które pragną leczyć się przy pomocy naprotechnologii. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu w sali Poradni Rodzinnej przy Parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach (czas trwania ok. 2 godz.). Będzie je prowadzić Agnieszka Juszczyk, doradca życia rodzinnego. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 stycznia, terminy najbliższych spotkań to: 24 lutego, 17 marca, 21 kwietnia, 19 maja i 16 czerwca o godz. 18:45. Liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmowane będą tylko osoby zgłoszone. Zapisy odbywają się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Tarnowskiej tel. 14 63-17-360.

Źródło: KAI