Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich 11 diakonom. Uroczystości odbyły się w bazylice katedralnej w Tarnowie. Dziesięciu nowych kapłanów to duchowni diecezjalni a jeden należy do Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

Uroczystości zgromadziły rodziny nowych kapłanów, delegacje z ich parafii a także duchownych, siostry zakonne, alumnów. W homilii bp Andrzej Jeż mówił o kapłanie – świadku.
„Świat potrzebuje Boga – jednak nie byle jakiego boga, lecz Boga Jezusa Chrystusa, Boga, który stał się Człowiekiem, który umiłował nas aż do śmierci, który zmartwychwstał i dał nadzieję życia w obfitości. Ten Bóg musi żyć w nas kapłanach, a my w Nim. Trzeba nam mieć stale na uwadze, że tylko kapłan ściśle zjednoczony z Chrystusem zdolny jest przekazać, także tym, którzy są negatywnie nastawieni, radość i bogactwo Ewangelii. Kapłan-świadek nie może być tylko teoretykiem wiary, ale wiara musi w nim stać się życiem.”
Biskup Tarnowski mówił także o znaczeniu bycia księdzem. „Bądźcie wytrwałymi budowniczymi Chrystusowego Kościoła, mając świadomość ogromnego zaufania, jakim was Chrystus obdarzył. On widzi w was swoich przyjaciół. Być przyjacielem Jezusa – oto głębokie znaczenie bycia księdzem. Dbajcie ustawicznie o to, żeby trwać w łączności z Chrystusem i zarazem budujcie mocne braterskie więzi między sobą. Dzięki temu z pewnością podołacie zadaniu budowania i miłowania Kościoła na wzór Chrystusa. Bądźcie świadkami Boga zwłaszcza poprzez piękne i pogłębione duchowo celebrowanie liturgii Kościoła, przede wszystkim Najświętszej Eucharystii. Program na całe kapłańskie życie otrzymujecie w całej aktualności w Chrystusowej Ewangelii, zaś w codziennie sprawowanej Mszy świętej będziecie odnajdywać waszą kapłańską tożsamość” – dodał biskup.
Nowi kapłani przygotowywali się do tego dnia przez sześć lat formacji i nauki. „Idziemy do świata z ufnością. Pragniemy głosić Chrystusa tam gdzie zostaniemy posłani” – mówi prezes rocznika ks. Krystian Janiczek. Jak wspomina, od dziecka myślał o powołaniu, był w Liturgicznej Służbie Ołtarza, Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży.
„Tak budowało się pragnienie pójścia za Chrystusem. Kapłaństwo jest piękne. Spotkałem na swojej drodze kapłanów, którzy z radością głoszą Ewangelię. My też pragniemy służyć Bogu i ludziom, wychodząc do innych z uśmiechem. Zaufanie Bogu sprawia, że ta posługa przynosi owoce” – dodaje.

Aby oglądnąć zdjęcia z tej uroczystości, kliknij: TUTAJ.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej