Umiłowani Diecezjanie! Wraz z całym Kościołem powszechnym składamy dziękczynienie Trójjedynemu Bogu za dar osoby i posługę papieża seniora Benedykta XVI. Nie sposób objąć wszystkich wymiarów jego doniosłego życia, twórczości i posługi. Z całą pewnością Benedykt XVI był jednym z najwybitniejszych następców św. Piotra ostatnich stuleci, człowiekiem głębokiej i porywającej wiary, genialnym teologiem, który pozostawił po sobie przebogatą spuściznę myśli i nauczania.

Jako kardynał należał do najbliższych i bardzo oddanych współpracowników św. Jana Pawła II. Przy różnych sposobnościach okazywał też wielką życzliwość i szacunek do Polski i Polaków. Jako kardynał odwiedził naszą tarnowską diecezję – uczestniczył 10 maja 2003 roku w jubileuszowych uroczystościach w Szczepanowie z okazji 750-tej rocznicy kanonizacji Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Spuścizna życia oraz pontyfikat tego wielkiego Papieża, wypełnione bezgraniczną miłością do Chrystusa i Kościoła, stanowią mocną inspirację dla kolejnych pokoleń uczniów Chrystusa.
W najbliższy wtorek, tj. 3 stycznia, będzie sprawowana za zmarłego papieża seniora Benedykta XVI Msza Święta o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. Wszystkich diecezjan zapraszam do włączenia się w modlitwę w jego intencji. Niech Trójjedyny Bóg, który jest źródłem i dawcą wszelkiego życia, pozwoli mu radować się pełnią chwały zbawionych.

Z pasterskim błogosławieństwem
† Andrzej Jeż
biskup tarnowski
Tarnów, 31 grudnia 2022 r.