Niebawem niezwykłe spotkanie z trzema naukowcami - ks. Hellerem, ks. Pabjanem i ks. Maziarką - pod wspólnym tytułem: "Człowiek w ewoluujacym wszechświecie. Teologia i nauka". Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 listopada w auli WSD w Tarnowie. Rozpocznie się o godz. 18. Jego organizatorami są zarówno Wyższe Seminarium Duchowne, jak i krakowskie wydawnictwo Copernicus Center Press, które wydaje książki bohaterów tego spotkania. W foyer będzie można kupić wydawnictwa, a po spotkaniu uzyskać autografy autorów.
Kanwą tematyczną spotkania będą trzy książki, które właśnie zostały wydane.

Pierwszą z nich jest pozycja ks. prof. Michała Hellera "Teologia i nauka niekoniecznie tylko na jednej planecie". "Gdy w gronie ludzi niezaangażowanych religijnie pada słowo »teologia«, natychmiast pojawia się pytanie: czy obecnie, wobec jej notorycznego konfliktu z nauką, można jeszcze mówić o teologii, która w jakimś racjonalnym sensie byłaby partnerką innych nauk? Nawet jeżeli pytanie to nie zostaje wypowiedziane głośno, zawisa w powietrzu jako drążąca wątpliwość. Nie znaczy to jednak, że wszelkie polemiki ustały: zdaniem jednych, konflikty między teologią a nauką polegają wyłącznie na nieporozumieniach metodologicznych; zdaniem innych, dotykają istoty rzeczy i kompromitują teologię. Tak czy inaczej, istnienie konfliktów jest faktem historycznym. I zapewne pozostaną one z nami do końca dziejów zarówno nauki, jak i teologii" - pisze ks. Heller.