Image W dniu 80-tej rocznicy swoich urodzin kardynał Józef Glemp przestał pełnić funkcję Prymasa Polski. Jego następcą został abp Henryk Muszyński metropolita gnieźnieński. Tytuł Prymasa Polski wraca do arcybiskupa gnieźnieńskiego na mocy decyzji podjętej przez papieża Benedykta XVI w 2006 roku.

 


Ojciec Święty zdecydował wówczas, że stanie się to faktem z chwilą ukończenia przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa 80. roku życia, co miało miejsce w dniu wczorajszym. Decyzję swoją papież motywował względami historycznymi i prawnymi, przemawiającymi za Stolicą Gnieźnieńską, jako pierwszą polską archidiecezją metropolitalną, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha, patrona Polski.

 

Rozpoczynający dziś posługę Prymasa Polski abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w Pelplinie. W 1985 roku został biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, a dwa lata później biskupem diecezjalnym włocławskim. W 1992 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim. Jest pierwszym po 173 latach ordynariuszem najstarszej diecezji w Polsce rezydującym na stałe w Gnieźnie. Jest również doktorem nauk biblijnych, doktorem habilitowanym teologii, profesorem Pisma Świętego, członkiem Kongregacji Nauki Wiary oraz członkiem Papieskiej Rady do Popierania Jedności Chrześcijan.

Obecnie godność Prymasa Polski jest godnością wyłącznie honorową, bez przysługującej jej w dawnych czasach jurysdykcji. Kompetencje nowego Prymasa określa szczegółowo nowy statut Konferencji Episkopatu Polski, który stanowi, że Prymas Polski zachowuje honorowe pierwszeństwo wśród biskupów, jest członkiem Rady Stałej Episkopatu i obok kardynałów kierujących diecezjami, jest faktycznie jedynym niewybieralnym członkiem tejże Rady, co zapewnia jemu znamię jedności i ciągłości. Prymas będzie miał też swoją stroną internetową: www.prymaspolski.pl.

 

                       Image