Image Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej diecezji tarnowskiej w Adwencie biorą udział w dniach skupienia. Z mężczyznami zgromadzonymi na modlitwie w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym „Arka” w Gródku nad Dunajcem spotkał się w niedzielę 13 grudnia ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Wiktor Skworc.

W homilii biskup mówił o Eucharystii, w której obecność Chrystusa stanowi źródło siły, odwagi, bezpieczeństwa i pokoju. Wskazywał, że mężczyźni, którzy są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. swoim codziennym świętym życiem, wiernością indywidualnemu powołaniu powinni być świadkami Chrystusa. „Wiecie doskonale, że niosąc Jezusa do ludzi, niejednokrotnie wkraczacie w historię czyjejś choroby, cierpienia, starości, samotności, w cień ludzkiej trwogi, beznadziei, smutku i lęku. Jako szafarze ukrytej Obecności, wnoście Ją w te ciemne światy, by zajaśniało w nich światło Chrystusowej miłości, radości i pokoju” mówił kaznodzieja.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej zaapelował do nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, aby gorliwie wypełniali powierzone im zadania, oraz pamiętali o własnej formacji duchowej i intelektualnej.

Natomiast w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach z szafarzami spotkał się biskup pomocniczy Wiesław Lechowicz. W homilii podczas uroczystej Mszy świętej kończącej rekolekcje biskup podkreślił, że poprzez posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej osoby w podeszłym wieku, cierpiące, samotne mogą cieszyć się bliskością Boga. Pan jest blisko nie tylko dlatego, że na horyzoncie widać już Boże Narodzenie ale Pan jest blisko każdego dnia, ponieważ przez posługę szafarzy, osoby te mogą często przyjmować Chrystusa do serca. Biskup wyraził również słowa wdzięczności dla rodzin szafarzy, które są wsparciem w ich posłudze.

Dni skupienia dla kolejnej grupy odbędą się jeszcze od 18 do 20 grudnia w Gródku i w Ciężkowicach. W diecezji tarnowskiej jest ok. 700 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Są to rolnicy, samorządowcy, przedsiębiorcy, lekarze. Większość z nich od wielu lat współpracuje z kapłanami z parafii. Należą do ruchów, stowarzyszeń katolickich oraz do rad parafialnych.

Wiosną przyszłego roku Kuria Diecezjalna w Tarnowie zorganizuje kolejny kurs podczas którego mężczyźni będą mogli przygotować się do posługi chorym i samotnym. Wszystkich zainteresowanych prosimy o osobisty kontakt z kancelarią parafialną.

Szafarze w niedziele i święta odwiedzają chorych i starszych w domach zanosząc im Komunię świętą.