• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił błogosławieństwa 139 mężczyznom, którzy zakończyli kurs i zostali nowymi nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Będą oni mogli zanosić ją do domów chorych i starszych.

Pozostali nadzwyczajni szafarze odnowili swoją posługę. Liturgia zgromadziła także żony i dzieci nadzwyczajnych szafarzy.

 

 

Msza św. została odprawiona w kościele bł. Karoliny w Tarnowie. „Dziękuję wam, że poszliście za inspiracją Ducha Świętego, za Bożym wezwaniem, by podjąć tę posługę w Kościele i dla wspólnoty Kościoła. Po zakończonej liturgii wyjdziecie z tej świątyni, powrócicie do waszych parafii, by w mocy Ducha Świętego podejmować powierzoną wam misję. Życzę wam wytrwałości, głębokiej wiary i na wskroś głębokiego umiłowania Jezusa Eucharystycznego, którego będziecie nieść zarówno w swoich sercach jak i w dłoniach” - powiedział do szafarzy biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Hierarcha mówił też o roli Mszy św. „Niech każda Eucharystia będzie dla was źródłem radości z faktu, że Bóg jest blisko; że przez eucharystyczny Chleb możecie Go dotykać i dosłownie dawać innym. Niech z tej bliskości płynie rzeczywiste umocnienie dla waszego życia rodzinnego i małżeńskiego. Eucharystia jest bowiem sakramentem największej miłości” - dodał. 

Biskup dziękował także żonom nadzwyczajnych szafarzy. „Bóg zapłać za wspieranie waszych mężów na etapie rozeznawania i podejmowania decyzji o podjęciu posługi szafarza. Dziękuję za wielkoduszne darowanie czasu należnego rodzinie, na rzecz budowania wielkiej rodziny, wspólnoty Kościoła, za wspieranie waszych mężów w tej nowej, odpowiedzialnej i nieraz może niełatwej posłudze. Równocześnie proszę, abyście razem z dziećmi budowali Domowy Kościół, w którym będą rodzić się i wzrastać powołania do służby Bożej w kapłaństwie, życiu zakonnym i chrześcijańskiej rodzinie” - powiedział bp Andrzej Jeż.

Kurs dla nowych nadzwyczajnych szafarzy trwał od marca. „Były wykłady o liturgii, duszpasterstwie chorych, duchowości, pobożności,  a także praktyczne ćwiczenia. Cieszę się, że w tej grupie są także młodzi mężczyźni” - mówi ks. Andrzej Dudek, liturgista i diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Kandydatów wytypowali księża proboszczowie.

Podczas Mszy św. dziękowano ks. Bolesławowi Magańskiemu, który przez 27 lat był opiekunem nadzwyczajnych szafarzy, głosił konferencje, homilie, organizował kursy. Kapłan miał także przesłanie dla mężczyzn.

„Starajcie się pełnić tę posługę z radością. Uśmiech niech często gości na waszych twarzach, bo świadczy on o waszym wewnętrznym pokoju, o Bożym błogosławieństwie a dla chorych, cierpianych  wasz uśmiech może być nadzieją, że Bóg jest miłosierny” - dodał ks. Margański.  

W diecezji tarnowskiej posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. pełniona jest od początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwszy kurs przygotowawczy został rozpoczęty w 1991 roku, a pierwsze upoważnienia zostały udzielone 73 nadzwyczajnym szafarzom. Od tamtej pory ponad tysiąc mężczyzn podjęło tę posługę. Obecnie w diecezji posługuje ok. 950 nadzwyczajnych szafarzy, do których dołączyła nowa  grupa 139 mężczyzn. W naszej parafii posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. obecnie pełnią: Paweł Korus, Przemysław Kotapka, Sławomir Kurzydym, Jacek Kwaśniak, Adam Lechowicz, Przemysław Saładyga, Józef Ziaja.

 

Homilia bp Andrzeja Jeża do nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św. - 22.06.2019r.

 

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

 

Vsynod

cmentarz

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1