Image Polityka prorodzinna, stan prac nad ustawą bioetyczną, prace Komisji Majątkowej, zagadnienia dotyczące przygotowania ustawy o dniu wolnym w Święto Trzech Króli były głównymi tematami obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

 


 

Na pytanie, czy strona kościelna jest zadowolona z polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd, rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch odpowiedział, że chodzi o wspólnie zastanowienie się, co można zrobić na rzecz tej polityki.

 

"Wszyscy wiemy, że jest kryzys. Ale jednocześnie ten kryzys najbardziej odczuwają rodziny wielodzietne, bo to one na swoich barkach dźwigają utrzymanie dzieci. Państwo ma jednak pewne możliwości prawne, żeby wspomóc te rodziny. I takie prace trwają. Stąd też uważamy, że jest to jeden z najważniejszych tematów spotkania" - podkreślił ks. Kloch.

 

Pytany, czy zapadnie jakieś jednolite stanowisko w sprawie złożonych w Sejmie projektów ustaw o in vitro, rzecznik Episkopatu odpowiedział, że nauczanie Kościoła w sprawach bioetycznych jest ogólnie znane, a wyrazili je biskupi na ostatnim zebraniu plenarnym na Jasnej Górze.

 

"Sądzę, że na dzisiejszym spotkaniu usłyszymy od strony rządowej, jak te procedury ustawodawcze w sprawie in vitro przebiegają w Sejmie i na jakim są etapie" - dodał.

Odpowiadając na pytanie o oczekiwania strony kościelnej od rządu w sprawie Komisji Majątkowej, ks. Kloch powiedział: "Oczekiwanie jest jedno. Skończyć coś, co miało trwać sześć miesięcy, a trwa kilkanaście lat".

 

Pytany, czy będzie omawiana sprawa krzyży w miejscach publicznych, rzecznik Episkopatu odpowiedział, że stanowisko biskupów w sprawie wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu również zostało wyrażone na ostatnim zebraniu plenarnym na Jasnej Górze.

 

"Widzimy, że swoją dezaprobatę w tej sprawie wyrazili również polscy parlamentarzyści" - podkreślił ks. Kloch. Zaznaczył, iż to, że parlamentarzyści stają w obronie krzyża "jest bardzo dobrym zjawiskiem i bardzo dobrym kierunkiem działania".

 

KOMUNIKAT ZE SPOTKANIA KOMISJI WSPÓLNEJ PRZEDSTAWICIELI RZĄDU RP I KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

 

W dniu 9 grudnia 2009 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkaniu współprzewodniczyli minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller i arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

Strony dokonały przeglądu spraw poruszonych w czasie poprzedniego spotkania, które odbyło się 25 czerwca 2009 r., oraz przeanalizowały nowe zagadnienia. Strona rządowa poinformowała o rozpoczęciu wdrażania niektórych punktów z Deklaracji w sprawie polityki rodzinnej, podpisanej przez obie strony 19 listopada ubiegłego roku. Przygotowywane są rozwiązania prawne. Strona rządowa wyraziła przekonanie, że koniunktura gospodarcza pozwoli w przyszłym roku na przyśpieszenie rozwiązań prawnych.

Strona kościelna postulowała zdynamizowanie prac ustawodawczych w parlamencie mających na celu regulacje sfery bioetycznej. Strona rządowa zwróciła uwagę, że prace te i ich tempo należą do kompetencji Sejmu RP.

W odniesieniu do sprawy przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy, co poruszyła strona kościelna, przedstawiciele Rządu RP poinformowali o możliwości inicjatywy ustawodawczej w tym duchu, która wiązałaby się ze zmianą ustawy nakładającej na pracodawców obowiązek udzielania dnia wolnego w miejsce święta przypadającego w sobotę lub niedzielę.

Uczestnicy spotkania ocenili funkcjonowanie Komisji Majątkowej w świetle ustaleń zawartych w deklaracji, podpisanej między stronami na poprzednim spotkaniu Komisji.

Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski zwrócili uwagę na potrzebę głębszej refleksji na temat zaangażowania naszych żołnierzy w Afganistanie.

W czasie spotkania poruszono też szereg szczegółowych kwestii prawnych.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli:
– ze strony rządowej: Jerzy Miller – współprzewodniczący Komisji, minister spraw wewnętrznych i administracji, Katarzyna Hall – minister edukacji narodowej, Michał Boni – minister członek Rady Ministrów, Piotr Żuchowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Siemoniak – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Wioletta Paprocka – rzecznik MSWiA oraz Józef Różański – dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA;
– ze strony kościelnej: abp Sławoj Leszek Głódź – współprzewodniczący Komisji, metropolita gdański, abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański, abp Józef Życiński – metropolita lubelski, bp Andrzej Suski – biskup toruński, bp Stanisław Budzik – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Józef Kloch – rzecznik KEP i ks. Krzysztof Mikołajczuk – kierownik Biura Sekretariatu KEP.

 

Ks. Józef Kloch
rzecznik KEP

Wioletta Paprocka
rzecznik MSWiA

 

Warszawa, 9.12.2009 r.