– Czasami więcej czasu poświęcamy na oglądanie telewizji czy czytanie Internetu, niż na rozmowę z żoną czy z dziećmi – zwraca uwagę ks. Andrzej Turek, przewodniczący Komisji ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Socjolog kultury i dziennikarz jest autorem konspektu ”Rodzina a media masowe” dla Parafialnych Zespołów Synodalnych.

– Z danych wynika, że małżonkowie poświęcają sobie 7 minut uwagi w ciągu doby. Jeśli w kościele, adoracja czy kazanie trwają dłużej niż 10 minut, to wtedy widzimy to w kategoriach katorgi, a dość powiedzieć, że codziennie około 4,5 godziny spędzamy przed telewizorem – dodaje.

W parafiach odbywa się synodalna dyskusja na ten temat. Ks. Andrzej Turek w audycji radia RDN „Chwytaj życie” zachęcał, aby zastanowić się jaka jest nasza relacja do mediów.

– Jeśli medium wymknie się spod kontroli, jeśli człowiek odda mu nad sobą panowanie, to jest to pan bez litości. Chodzi o ten złoty środek – używać medium, a nie być przez medium używanym – podkreśla.

Statystyczne polskie dziecko ogląda telewizję od 4 do nawet 7 godzin dziennie. Do tego należy jeszcze dodać czas przed komputerem, a niektórzy temu medium poświęcają nawet 10 godzin na dobę – czytamy w materiałach dla Parafialnych Zespołów Synodalnych.

Napisane przez E. Biedroń; Portal Diecezji Tarnowskiej