Image W Brukseli po raz pierwszy doszło do roboczego spotkania przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego przy strukturach europejskich ks. Antonija Ilina z sekretarzem generalnym COMECE ks. Piotrem Mazurkiewiczem. Obie strony podkreśliły historyczność momentu nawiązania współpracy po przyjęciu przez państwa Unii Europejskiej Traktatu Lizbońskiego oraz konieczność wypracowywania wspólnego katolicko-prawosławnego stanowiska, prezentowanego na forum unijnym.

Z zadowoleniem przyjęto umieszczenie w Traktacie Lizbońskim paragrafu 17, mówiącego o regularnym dialogu instytucji unijnych z Kościołami i stowarzyszeniami religijnymi.

W trakcie dyskusji jej uczestnicy podkreślili konieczność wypracowania jednego stanowiska Kościołów chrześcijańskich w dialogu z Unią Europejską, w szczególności wspólnego świadectwa Kościołów prawosławnego i rzymskokatolickiego wobec narosłych w świecie problemów. Według ks. Ilina wypracowanie razem stanowiska w dialogu z Unią Europejską będzie efektywne i prawomocne, tylko w przypadku wielostronnego współdziałania wszystkich przedstawicieli Kościołów działających w Brukseli.

Źróło: Katolicki Dziennik Informacyjny