• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Czy znacie kogoś, kto myślał o samobójstwie? - pytał młodych kardynał Luis Antonio Tagle. Gość z Filipin spotkał się w Dębicy z młodzieżą diecezji tarnowskiej.

 

 

 

 

„Mapa Serca. Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania” – takie było hasło Synaju. Młodzi też mogli zadawać pytania kardynałowi.

 

Kardynał Tagle mówił, że dziś jest wielu samotnych młodych ludzi. Duchowny apelował, by młodzi byli przy swoich rówieśnikach, którzy są samotni, a księży i siostry zakonne poprosił, by uczynili z Kościoła prawdziwą rodzinę. „Uczyńcie z Kościoła dom szczególnie dla młodych ludzi” – apelował.

 

Kardynał opowiadał też młodym o celu życia. Wskazywał, że nawet proste wybory mają swoje powody.

 

„Moje życie nie jest tylko dla mnie, ale ma służyć jako dar. To jest piękne w byciu młodym, bo ciągle mogę odkrywać, komu jeszcze mogę dać moje życie” – dodał.

 

„Kiedy kupisz sobie nowe spodnie to ta radość trwa krótko, bo kiedy pojawi się nowy model spodni, to twoje już nie będą modne” – mówił kardynał. Wskazywał, że kiedy robimy coś dla siebie, to nas uszczęśliwia, ale ta radość trwa krótko. „Kiedy służymy innym, twoja radość jest głęboka i trwała” – podkreślił.

 

Młodzi także mogli zadawać pytania kardynałowi Tagle. Kasia chciała wiedzieć jak młodzi mogą pomóc swoim rówieśnikom rozeznać powołanie?

 

 „To zobaczenie nie tylko kierunku mojego życia, ale tego co Bóg chce w moim życiu. Poznaj siebie, bądź ze sobą szczery. Jakie masz silne strony, a jakie słabe. Bóg nie będzie nas wzywał do tego co nie jest możliwe, więc musimy się dowiedzieć kim jesteśmy. Prowadźmy młodych, aby poznali Chrystusa i Kościół. Cierpliwość i prawda pozwolą odkryć powołanie” – dodał.

 

Bartosz zapytał kardynała co zrobić gdy młodzi oddalają się od Boga? Kardynał radził, by nie osądzać swoich kolegów i nie potępiać ich. „Nie mówi koledze -  jesteś głupi, co ty robisz? To go odepchnie. Nie mówi też – rób jak chcesz, albo – ja też tak pewnie zrobię. Rozmawiaj z taką osobą z szacunkiem, pytaj dlaczego ktoś chce odejść od Boga i Kościoła. Czasami ten powód nie jest kryzysem wiary, ale chodzi o złe doświadczenia. Trzeba poznać właściwy powód. Czasami nie wiemy dlaczego ktoś odchodzi, a już dajemy rady. Ale kiedy takie osoby doświadczą, że są wysłuchane to pozwoli otworzą swoje serce. Módlmy się za takie osoby. To czego Ty nie możesz, uczyni Bóg ” – odpowiedział gość z Filipin.

 

Kardynał Luis Antonio Tagle dostał od młodych obraz bł. Karoliny i relikwie dziewicy i męczennicy. Kardynał poprosił też, by młodzi diecezji tarnowskiej modlili się za swoich rówieśników na Filipinach.

 

Młodzi z diecezji tarnowskiej spotkali się z kardynałem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Diecezjalny Synaj to także wspólne wielbienie Boga, adoracja, świadectwo i Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

 

Zapraszamy do oglądnięcia filmów oraz galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa; Portal Diecezji Tarnowskiej

Vsynod

cmentarz

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1