Dwa lata, a nie trzy będą trwały przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji tarnowskiej. Zmiany wchodzą od września.

-Wsłuchaliśmy się m.in. w głosy wiernych i katechetów, bo synodalne postulaty dotyczą również bierzmowania – mówi ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. – Do Wydziału Katechetycznego spływały różne opinie, sugestie czy też krytyczne uwagi od świeckich i kapłanów i to na pewno też miało wpływ. Wiek dzieci w klasie szóstej w porównaniu do gimnazjum obniżył się o rok, a to na tym etapie rozwojowym jest bardzo dużo – uzasadnia ks. Tomasz Lelito.

Przygotowania do tego sakramentu rozpoczną się w klasie siódmej, a nie w szóstej. Pierwszy rok to głównie przygotowania w szkole do egzaminu z wiedzy religijnej. W parafiach kandydaci i ich rodziny będą zapraszani do udziału w nabożeństwach. Zasadnicze przygotowanie będzie w klasie ósmej – dodaje ks. Lelito. – W szkole będziemy się starali przeprowadzić katechezy, które będą odpowiednikiem spotkania w grupach, które wcześniej były w parafii i które wprowadzą w takie duchowe przeżycie celebracji w parafii. Więc będzie to godzina katechezy w szkole i udział w nabożeństwach w parafii. Bezpośrednio przed bierzmowaniem kandydaci i rodzice będą zaproszeni do udziału w triduum przed sakramentem bierzmowania – podkreśla.

Kapłani obecni podczas Odpraw Katechetycznych w Tarnowie mówią, że zmiany są dobre.

-Trzyletnie przygotowanie było dla młodych męczące – takie doświadczenia ma katecheta, redemptorysta o. Paweł Zyskowski. – Dla młodych to jest za długo i patrzą na to jak na zło konieczne, a tego nie chcemy. Chcemy bardziej uświadomić młodych w ich wierze, w ich postępowaniu, w tym co należy robić dobrze i jak patrzeć na Kościół. Dobry program do bierzmowania spowoduje, że młodzi mogą złapać bakcyla i zechcą się zaangażować w parafii – dodaje.

Ponadto powstał nowy katechizm dla kandydatów do bierzmowania. Dzienniczki też będą, tylko w innej formie. To księża zdecydują czy będą one prowadzone, zwłaszcza w dużych parafiach. Jest bowiem zalecenie Wydziału Katechetycznego, że jeśli grupa młodzieży jest mała, to nie trzeba wprowadzać dzienniczków.

Napisane przez Ewa Biedroń, Portal Diecezji Tarnowskiej