• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Dwa lata, a nie trzy będą trwały przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji tarnowskiej. Zmiany wchodzą od września.

 

 

 

 

-Wsłuchaliśmy się m.in. w głosy wiernych i katechetów, bo synodalne postulaty dotyczą również bierzmowania – mówi ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. – Do Wydziału Katechetycznego spływały różne opinie, sugestie czy też krytyczne uwagi od świeckich i kapłanów i to na pewno też miało wpływ. Wiek dzieci w klasie szóstej w porównaniu do gimnazjum obniżył się o rok, a to na tym etapie rozwojowym jest bardzo dużo – uzasadnia ks. Tomasz Lelito.

 

Przygotowania do tego sakramentu rozpoczną się w klasie siódmej, a nie w szóstej. Pierwszy rok to głównie przygotowania w szkole do egzaminu z wiedzy religijnej. W parafiach kandydaci i ich rodziny będą zapraszani do udziału w nabożeństwach. Zasadnicze przygotowanie będzie w klasie ósmej – dodaje ks. Lelito. – W szkole będziemy się starali przeprowadzić katechezy, które będą odpowiednikiem spotkania w grupach, które wcześniej były w parafii i które wprowadzą w takie duchowe przeżycie celebracji w parafii. Więc będzie to godzina katechezy w szkole i udział w nabożeństwach w parafii. Bezpośrednio przed bierzmowaniem kandydaci i rodzice będą zaproszeni do udziału w triduum przed sakramentem bierzmowania – podkreśla.

 

Kapłani obecni podczas Odpraw Katechetycznych w Tarnowie mówią, że zmiany są dobre.

 

-Trzyletnie przygotowanie było dla młodych męczące – takie doświadczenia ma katecheta, redemptorysta o. Paweł Zyskowski. – Dla młodych to jest za długo i patrzą na to jak na zło konieczne, a tego nie chcemy. Chcemy bardziej uświadomić młodych w ich wierze, w ich postępowaniu, w tym co należy robić dobrze i jak patrzeć na Kościół. Dobry program do bierzmowania spowoduje, że młodzi mogą złapać bakcyla i zechcą się zaangażować w parafii – dodaje.

 

Ponadto powstał nowy katechizm dla kandydatów do bierzmowania. Dzienniczki też będą, tylko w innej formie. To księża zdecydują czy będą one prowadzone, zwłaszcza w dużych parafiach. Jest bowiem zalecenie Wydziału Katechetycznego, że jeśli grupa młodzieży jest mała, to nie trzeba wprowadzać dzienniczków.

 

 

Napisane przez Ewa Biedroń, Portal Diecezji Tarnowskiej

Vsynod

cmentarz

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1