• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Mimo ograniczeń wieku ceńmy sobie życie - mówi 80 – letni arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski senior oraz były Nuncjusz Apostolski w Polsce.  W kościele parafialnym w jego rodzinnych Jadownikach Mokrych została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji urodzin.

 

 

 

 

„Jeśli życie jest pielgrzymowaniem do niebieskiej  ojczyzny to starość jest czasem  gdy  jesteśmy najbardziej  skłonni myśleć  o wieczności” – mówił podczas Mszy św. abp Kowalczyk. „Życzę Wam i sobie abyśmy pogodni e przeżywali  czas, który Bóg przeznaczył  każdemu z nas do dalszego pielgrzymowania. Mimo ograniczeń  wieku bardzo wysoko ceńmy  sobie życie i  umiejmy się nim cieszyć” – powiedział jubilat.

 

W intencji Arcybiskupa  w Jadownikach Mokrych modlili się duchowni, rodzina, przyjaciele, samorządowcy, mieszkańcy i osoby niepełnosprawne z ośrodka, który powstał z jego inicjatywy.

 

„Wszystko co tu mamy zawdzięczamy Arcybiskupowi. Bardzo go lubimy, szanujemy, niech żyje 200 lat” – mówili mieszkańcy.

 

-Wierny sługa Kościoła, a w sposób szczególny sługa jedności – tak o arcybiskupie Józefie Kowalczyku powiedział w homilii kardynał Stanisław Dziwisz.

 

„Nikt nie zliczy, ile spotkał osób, z iloma rozmawiał, ile napisał listów, ile sporządził dokumentów, ile podjął zadań, a to wszystko po to, aby umacniać Kościół wewnątrz  i jednocześnie przybliżać Kościół do świata, ale także świat do Kościoła” – mówił.

 

Papież Franciszek duchowo uczestniczył w uroczystościach. Podczas Mszy św. odczytano specjalny list z Watykanu. „Przekazuję wyrazy łączności, życząc obfitych darów Ducha Świętego i umocnienia w łasce Bożej. Wraz z Księdzem Arcybiskupem dziękuję Bogu za minione lata, gratulując dokonań, naznaczonych troską o sprawy Kościoła Powszechnego i Kościoła, który jest w Polsce” – czytamy w dokumencie.

 

 W Mszy św. uczestniczyły osoby niepełnosprawne z Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych. Abp Kowalczyk był inicjatorem budowy Ośrodka w swojej rodzinnej miejscowości. Placówka  pomaga niepełnosprawnym m.in. organizując turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne. „Dla nas to ważny dzień. Dziękujemy Arcybiskupowi za to co zrobił dla osób niepełnosprawnych. Cały czas służy radą, pomysłami i dopinguje nas do twórczej  pracy. Ośrodek działa od 18 lat. Mamy ponad stu podopiecznych” – mówi ks. Marek Kogut, dyrektor Ośrodka Opiekuńczo -Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych. Osoby zdrowe i chore wspólni e przygotowały urodzinową akademię.  „Wzruszający był taniec z szarfami, w którym wzięły udział osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich i ich opiekunowie. Po tym występie wszyscy złożyliśmy życzenia i był tort” – opowiadają uczestnicy.

 

Do Jadownik Mokrych przyjechali: kardynał Stanisław Dziwisz, Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, arcybiskup nuncjusz Henryk Nowacki,  biskup tarnowski Andrzej Jeż,  biskup płocki Piotr Libera, biskup kaliski Edward Janiak, biskup kielecki Jan Piotrowski, biskup Antoni Długosz z Częstochowy, biskup Krzysztof Wętkowski – z Gniezna, biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej: biskup senior Władysław Bobowski i biskup Stanisław Salaterski.

 

„Kościół w Polsce pragnie włączyć się w Te Deum, dziękując za dar Twojego życia”- powiedział Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

 

„Dziękujemy za Twoją odpowiedź na dar życia. Przez te wszystkie lata była to odpowiedź  odważna, radosna, pełna nadziei.  Jest to także dziękczynienie za to, że to życie przyniosło tak błogosławione owoce” – dodał.

 

„Życzymy Księdzu Arcybiskupowi, aby te wszystkie inicjatywy, które zainicjował nadal się rozwijały. Mam nadzieję, że podejmie jeszcze różne pomysły, gdyż widzimy niezwykłą świeżość i młodość ducha”- powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż.

 

„Życzę , żeby Jego wielka życzliwość do ludzi, kompetencja w rozwiązywaniu spraw, wielka miłość do Kościoła dalej nas wzbogacały” – podkreślił metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.

 

Abp Józef Kowalczyk jest wybitnym i cenionym przez Stolicę Apostolską dyplomatą, był nuncjuszem apostolskim pełniącym ten urząd najdłużej w jednym kraju. Do jego historycznych zasług należy m.in. doprowadzenie do podpisania Konkordatu między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską oraz dokonanie reformy struktur Kościoła w Polsce na niespotykaną dotąd skalę.

 

Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowych oraz galerii zdjęć z uroczystości KLIKNIJ TUTAJ.

 

 

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa; Portal Diecezji Tarnowskiej

Vsynod

cmentarz

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1