Image Wstępne dane z tegorocznego liczenia wiernych wskazują, iż spada liczba katolików, którzy uczestniczą w niedzielnych Mszach świętych. Tylko w diecezji tarnowskiej utrzymuje się ona na mniej więcej stałym, najwyższym w kraju poziomie.

W tym roku badanie praktyk niedzielnych zostało przeprowadzone 11 października. Proboszczowie mieli za zadanie przeprowadzić liczenie wiernych obecnych na Mszy świętej oraz przystępujących do Komunii św. Badanie przeprowadzono we wszystkich z ponad 10 tysięcy parafii w Polsce. Zebrane dane zostały przekazane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC (ISKK).

W ubiegłym roku zaobserwowano wyraźny spadek (o 3,8 procent w stosunku do roku poprzedniego) liczby wiernych na niedzielnej Mszy świętej. O 2,3 proc. mniej osób przystąpiło do Komunii św. Największym odsetkiem wiernych chodzących w niedzielę na Mszę świętą może się poszczycić diecezja tarnowska (67,8 proc.). W archidiecezji krakowskiej na niedzielne Msze święte chodzi 51 proc. wiernych, do Komunii przystępuje ok. 16,2 proc. obecnych na Mszy.

Źródło: PAP