Entuzjastycznie, długimi owacjami na stojąco nagrodzili Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes słuchacze w Żabnie. Koncert „MUZYCZNIE ŚLADAMI POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI” odbył się 10 czerwca w żabnieńskiej świątyni.

Publiczność miała okazję wysłuchać utworów patriotycznych i sakralnych mistrzów różnych epok. Wybrzmiały m.in.: „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia”, „Nie rzucim Chryste”, „Do kraju tego” oraz „Magnificat”. Chórowi towarzyszyła sopranistka Aleksandra Topor, a dyrygował ks. Władysław Pachota. Ostatnia część koncertu, w którą również włączyli się parafianie, została dedykowana ks. Proboszczowi Antoniemu Mikrutowi z okazji imienin.

Koncert wpisał się w cykl przedsięwzięć organizowanych na terenie Gminy Żabno upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy bazylice w Tarnowie. Chór, którego założycielem i dyrygentem jest ks. Władysław Pachota, należy do elity młodzieżowych chórów europejskich.

Czterokrotnie pretendował do Grand Prix międzynarodowych konkursów chóralnych – w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria), Florencji (Włochy) oraz Rimini (Włochy), gdzie zdobył najwyższe trofeum. Oprócz Grand Prix konkursu chór „Puellae Orantes” otrzymał medal Prezydenta Republiki Włoch. Jest to jedyna tak prestiżowa nagroda zdobyta przez polski zespół w historii konkursu. Tarnowski chór koncertował w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych. Wydał 10 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA. Ponadto wydawnictwa fonograficzne chóru zostały wyróżnione Złotymi Płytami CD i Platynową DVD – jedynym tego typu wyróżnieniem w kategorii muzyki poważnej w Polsce. Dla "Puellae Orantes" powstało ok. 100 utworów zaaranżowanych lub skomponowanych przez czołowych współczesnych kompozytorów. Repertuar siedmiu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla chóru.

Źródło: Gminne Centrum Kultury w Żabnie