Image Diecezja Tarnowska jest bogata w powołania – tak wynika z najnowszych danych zebranych ze wszystkich parafii. Ponad 80 osób odpowiedziało w tym roku na głos powołania i wstąpiło do seminarium, zakonów i zgromadzeń zakonnych.

Do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie na pierwszy rok zgłosiło się 41 młodych mężczyzn. Najwięcej kandydatów pochodzi z dekanatów Nowy Sącz – Centrum, Wojnicz, Mielec Północ oraz z dwóch dekanatów bocheńskich.

Z danych zebranych przez księży dziekanów wynika, że 23 młodych mężczyzn wstąpiło do zgromadzeń zakonnych. Trzech kandydatów wybrało zgromadzenie księży Misjonarzy, dwóch z nich pochodzi z parafii w Odporyszowie, którą prowadzą księża z tego zgromadzenia. Pozostali wybrali m.in. zgromadzenia dominikanów, bernardynów, kapucynów, michalitów. Kandydaci chcą także zasilić grono redemptorystów, saletynów i kombonianów.

Mężczyźni z diecezji tarnowskiej zgłosili się także do seminariów diecezjalnych w Gdańsku, Rzeszowie, Elblągu, Świdnicy i w Ołomuńcu w Czechach.

W tym roku 18 młodych kobiet zdecydowało się na służbę Bogu i ludziom wstępując do zgromadzeń zakonnych. Trzy kandydatki wybrały klasztor Służebniczek Dębickich, a dwie Służebniczek Starowiejskich. Powołania były także do zgromadzeń zakonnych takich jak m.in. prezentki, niepokalanki, karmelitanki, urszulanki.

„Bardzo się cieszymy z licznych powołań. To także radość dla zakonów i zgromadzeń, że w rodzinach diecezji tarnowskiej rodzą się liczne powołania. Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię. Dobrze, że doczekają się głoszenia Dobrej Nowiny przez młodych z naszej diecezji” mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc.

ZESTAWIENIE - Powołania kapłańskie i zakonne z Diecezji Tarnowskiej 2009

Seminarium Tarnowskie - 41