Papież Franciszek udzielił apostolskiego błogosławieństwa biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, jego współpracownikom, członkom V Synodu i uczestnikom inauguracji.

 

 

 

 

Ojciec Święty poinformowany o rozpoczęciu synodu przesłał też dla Kościoła tarnowskiego serdeczne pozdrowienie, wyrazy duchowej łączności i dar modlitwy. W inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej uczestniczyło kilka tysięcy osób.

„Trzydzieści lat, jakie minęły od poprzedniego Synodu diecezjalnego rodzą zapewne potrzebę oceny, refleksji, retrospektywnego spojrzenia na dotychczasowe kierunki pracy duszpasterskiej, na prowadzone dzieła i efektywność podejmowanych działań. Rodzą również potrzebę spojrzenia w przyszłość, by wskazać nowe drogi apostolskiej misji Kościoła lokalnego, w kontekście dynamicznie zmieniającej się współczesnej sytuacji społecznej, kulturowej i religijnej” – czytamy w liście z Watykanu.  

Ojciec Święty wyraził nadzieję, że „oczekiwana odnowa pogłębi więzy jedności między Pasterzem Diecezji a kapłanami i wiernymi, umocni rodziny, uaktywni życie parafii i upowszechni dzieło ewangelizacji. Niech utwierdzi wszystkich w duchu wiary, obudzi pragnienie dążenia do świętości i ożywi świadomość przynależności do Kościoła powszechnego oraz łączności z Następcą Świętego Piotra” – napisał abp Angelo Becciu z Sekretariatu Stanu.

Podczas inauguracji duchowni i świeccy przeszli w uroczystej procesji z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej do bazyliki katedralnej w Tarnowie. Podczas pierwszej sesji plenarnej członkowie synodu złożyli uroczystą przysięgę.

Mszy św. w katedrze przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Koncelebrowali ją biskup tarnowski Andrzej Jeż, arcybiskup Henryk Nowacki, biskup kielecki Jan Piotrowski, biskupi Jan Szkodoń i Jan Zając z Krakowa, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Piotr Greger z Bielska-Białej, bp Stanisław Jamrozek  z Przemyśla, biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz – Przewodniczącego Komisji Przygotowawczej V Synodu, biskup senior Władysław Bobowski i liczne grono kapłanów i osób konsekrowanych. W uroczystości uczestniczył ks. Dariusz Bojczyk– przedstawiciel Prawosławnego Arcybiskupa Paisjusza – Ordynariusza Przemysko-Gorlickiego.

W homilii nawiązując do hasła synodu „ Kościół na wzór Chrystusa” abp Jędraszewski podkreślił, że Chrystus wzywa Kościół do otwarcia się na cały świat. Mówiąc o tym, że zanika dziś pojęcie obiektywnej prawdy, arcybiskup podkreślił, że „przedrzeć się z prawdą Ewangelii, ukazać tę prawdę, którą jest Chrystus w epoce post- prawdy – to niełatwe, wielkie, wręcz konieczne zadanie jakie staje przez Kościołem tarnowskim w ramach V Synodu” – powiedział.

Arcybiskup Marek Jędraszewski życzył Kościołowi tarnowskiemu, aby „dzięki refleksji synodalnej odzyskał i pogłębił w sobie radość, że jest z Chrystusem, że głosi Go światu, że może nieustannie powstawać i do Niego się zbliżać, odkrywać, że Pan czeka. Życzmy Księdzu Biskupowi i o to się modlimy, by Pan błogosławił Twoim świętym zamierzeniom” – dodał metropolita krakowski.

„Wkraczając na drogę V Synodu Diecezji Tarnowskiej chcemy otworzyć nasz diecezjalny dom na powiew Ducha Świętego”– powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Chociaż nasza diecezja ma piękne i bogate oblicze duchowe ukształtowane wiarą i świadectwem życia pokoleń naszych przodków, osób duchownych i wiernych świeckich, to jednak mamy także świadomość konieczności ustawicznej odnowy” – dodał biskup.

Przewodniczący Komisji Przygotowawczej bp Leszek Leszkiewicz zachęcał, aby wszyscy, którzy tworzą Kościół tarnowski a zwłaszcza wezwani na synod, umieli słuchać Słowa Bożego i pozwolili, by to Słowo ich przemieniało i dodawało odwagi.

„Potężne wezwanie do nas wszystkich, by w czasie synodu i później każdy z nas zadbał o to, by jego serce było wolne od grzechu, czyli zanurzone całkowicie w łasce Pana. Słuchać Bożego Słowa to mieć w szacunku Pismo Święte i nie rozstawiać się z nim, kiedy będą obrady, kiedy będziemy dyskutowali, szukali tego co dobre dla Kościoła tarnowskiego – powiedział.

Synod diecezjalny pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa” ma trwać trzy lata.

Będzie on okresem dyskusji, podejmowania nowych propozycji. Pierwszy rok będzie poświęcony rodzinie w całościowym jej ujęciu, później będą to tematy związane z życiem i funkcjonowaniem wspólnoty parafialnej, a następnie szeroko rozumiana ewangelizacja.

Przygotowania do synodu trwały ponad rok. Zagadnienia do dyskusji i postulaty przesyłali m.in. diecezjanie. Dotyczyły one m.in. sytuacji i duszpasterstwa rodzin, młodzieży, a także funkcjonowania parafii i sprawowania liturgii oraz katechizacji w szkołach. Diecezjanie cały czas mogą przesyłać swoje postulaty, kontaktując się z sekretariatem synodu, który znajduje się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Harmonogram prac poszczególnych dwunastu Komisji Synodalnych będzie ustalony w przyszłym miesiącu. Cyklicznie będą się też spotykać Parafialne Zespoły Synodalne, aby wspólnie szukać najlepszych rozwiązań dla Kościoła, wspólnot parafialnych i rodzin. Będą także wspólnie modlić się i zgłaszać swoje propozycje Biskupowi Diecezjalnemu.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie Tarnowskiego Gościa Niedzielnego:

https://tarnow.gosc.pl/gal/spis/4655707.Inauguracja-synodu-Nabozenstwo-i-procesja

 

 

 

Napisane przez Ewa Biedroń; Portal Diecezji Tarnowskiej