28 października b.r., na zakończenie XV Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów, obradującego wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” będzie miała miejsce kanonizacja bł. Pawła VI.

Paweł VI będzie trzecim papieżem kanonizowanym przez Franciszka, po wspólnej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 roku.

W najbliższych dniach należy oczekiwać opublikowania przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych dekretu o cudzie za przyczyną Pawła VI – dokumentu otwierającego drogę do jego kanonizacji. W sprawie tej wypowiedzą się także kardynałowie zgromadzeni na konsystorzu.

Paweł VI był autorem 7 encyklik, 10 konstytucji apostolskich i dziesiątek innych dokumentów papieskich. Ogłosił 84 świętych i 61 błogosławionych. Jako pierwszy Papież przyznał tytuły doktorów Kościoła kobietom – świętym Teresie z Avili i Katarzynie ze Sieny.

Zmarły w 1978 roku Sługa Boży słynął ze swojej nieukrywanej sympatii do Polski. „Nie ulega wątpliwości, że Paweł VI z głęboką i autentyczną troską patrzył na Kościół w Polsce przez cały czas swojego pontyfikatu, niejako <<towarzysząc>> wszystkim związanym z nim wydarzeniom.

Żródło: (KAI) / Watykan/ mt