Odnalazł się nieznany film z koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej w 1965 r. Uroczystościom przewodniczyli prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

 

 

 

 

Autorem filmu jest sercanin ks. Adam Włoch. Niespełna 25-minutowy obraz jest niemy, ale za to w kolorze. 

 


Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku namalowany został na początku XVI w. według reguł końcowego okresu sztuki bizantyjskiej. To dzieło nieznanego artysty. Ukazuje na złotym tle Maryję Pannę, okrytą do połowy płaszczem okalającym twarz i spiętym bogatą rozetą, spod której wyłaniają się fragmenty sukni. Dziecię, ubrane w sukienkę, spoczywa na lewej ręce Matki i z lekko podniesioną głową spogląda w jej twarz. Lewą rękę opiera na książce, a prawą błogosławi. Prawa ręka Maryi wskazuje na syna.

 
Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej był własnością magnackiej rodziny Grudzińskich z Wielkopolski. W 1640 r. Katarzyna Komorowska wyszła za starostę średzkiego Piotra Samuela Grudzińskiego. Z jego posiadłości przywiozła obraz Matki Bożej i umieściła go w kaplicy zamku. W 1644 r. podarowała go kościołowi w Rychwałdzie. Od początku ikonę otaczał kult. Miał związek z licznymi cudami przypisywanymi wstawiennictwu Madonny z Rychwałdu. Powszechnie uważano ją też za patronkę Ziemi Żywieckiej. Sto lat później rozpoczęto budowę nowego kościoła.

 
Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus koronowali 18 lipca 1965 r. prymas kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. (PAP)