Uroczystość z udziałem m.in. delegacji z diecezji tarnowskiej odbyła się w katedrze w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Konsekratorami byli nuncjusz apostolski w Republice Środkowoafrykańskiej Santiago De Wit Guzmán, Arcybiskup Bangui kardynał Dieudonné Nzapalainga i biskup tarnowski Andrzej Jeż.

 

 

 

 

Podczas liturgii były owacje, brawa, śpiewy i tańce.

 

Bp Mirosław Gucwa podkreśla, że w jego posłudze ważna będzie troska o biednych i chorych, których jest dużo w diecezji m.in. z powodu konfliktów zbrojnych. "Wiele osób musiało opuścić swoje domy, wioski, więc potrzebują pomocy nie tylko materialnej, ale i duchowej. To będzie zadanie dla Caritasu diecezjalnego i parafialnego" – dodaje.

 

Nowy biskup Bouar zwraca uwagę na potrzebę formacji duchownych i świeckich.„Więcej troski trzeba będzie poświęcić formacji młodych ludzi, którzy wstępują do seminarium, a także formacji nowych kapłanów. Ważną rzeczą będzie również  formacja teologiczna i liturgiczna osób świeckich” – podkreśla biskup.

 

To pierwszy tarnowski misjonarz, który został biskupem w Afryce. Od 1992 roku głosi on Ewangelię w diecezji Bouar. Był i jest zaangażowany w przywrócenie pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej.

 

„Dla mnie żyć to Chrystus” – takie jest hasło posługiwania nowego biskupa, który pochodzi z Pisarzowej.

 

W niedzielę w kościołach diecezji tarnowskiej jest czytany komunikat biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Ordynariusz diecezji poprosił diecezjan o modlitwę w intencji biskupa Mirosława Gucwy i jego posługi dla diecezji Bouar. „Cieszymy się, że posługa księdza Mirosława znalazła uznanie w oczach Ojca Świętego. Jest to również dostrzeżenie wielkiego zaangażowania misyjnego diecezji tarnowskiej” – podkreśla bp Jeż.

 

Biskup poprosił diecezjan, by modlili się także o pokój, za  misje, misjonarzy i tych, którym oni posługują.

 

Biskup nominat Mirosław Gucwa urodził się w roku 1963 w Pisarzowej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie w roku 1988. Pierwsze cztery lata jego posługi kapłańskiej były związane z parafią św. Katarzyny w Grybowie. W październiku 1992 r. otrzymał z rąk biskupa Józefa Życińskiego krzyż misyjny i został posłany do pracy ewangelizacyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Od tamtej pory, czyli już od ponad ćwierć wieku, pracuje w diecezji Bouar, którą obecnie będzie kierował jako biskup diecezjalny. W czasie swej dotychczasowej posługi misyjnej pełnił on wiele istotnych funkcji: był proboszczem, rektorem niższego seminarium duchownego, kanclerzem kurii diecezjalnej, przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, a przez ostatnich 11 lat wikariuszem generalnym. Oprócz tego był również kapelanem miejscowego więzienia oraz miejskiego szpitala, w którym zapoczątkował duszpasterstwo chorych. W czasie rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej z narażeniem własnego życia organizował pomoc dla mieszkańców, był mocno zaangażowany w przywracanie pokoju i godzenie zwaśnionych stron, a także odznaczył się dużą odwagą w działaniach na rzecz uwolnienia porwanego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica. Ks. Mirosław Gucwa dał również początek działalności tzw. Platformie Religijnej, która gromadzi przedstawicieli wyznawców różnych religii. Celem tego zgromadzenia jest wspólna modlitwa, refleksja i działanie na rzecz pokojowego współżycia wyznawców różnych religii zamieszkujących w RCA. Ks. Mirosław Gucwa pozostaje też mocno zaangażowany jako promotor centrum edukacji dla kobiet, które w tym kraju mają utrudniony dostęp do kształcenia.

 

 

Napisane przez Ewa Biedroń, Portal Diecezji Tarnowskiej