10 lutego przypada siódma rocznica śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego – byłego Biskupa Tarnowskiego. Józef Życiński był biskupem diecezjalnym od 4 listopada 1990 roku do 14 czerwca 1997. - Był wspaniałym człowiekiem, przede wszystkim ludzkim i miłosiernym.

 

 

 

 

Dostrzegał potrzeby drugiego człowieka. Kiedy był dziekanem na wydziale filozoficznym, to bardzo dużo pieniędzy dawał studentom. Ale tak mądrze je przekazywał. Rozeznawał, którzy są najbardziej potrzebujący – mówi ks. prof. Michał Heller.

 

– Bardzo często wspominam arcybiskupa Życińskiego, gdy pracuję – dodaje naukowiec.  – To wszystko dzięki pamiątce, którą otrzymałem po Jego śmierci –podkreśla. – Osobisty sekretarz przekazał mi wieczne pióro, którym abp Życiński często pisał. On wolał wieczne pióra od długopisów. Ilekroć mam pisać jakiś ważniejszy tekst, to sięgam po to pióro. Wtedy zawsze mi się przypomina Jego osoba. Tak mi się wydaje, że w jakimś sensie kontynuuję jego pracę – wspomina ks. Heller w rozmowie z radiem RDN.

 

Abp Józef Życiński podjął także decyzję m.in. o założeniu rozgłośni diecezji tarnowskiej Radia Dobra Nowina – obecnie Radio RDN Małopolska. Funkcję dyrektora radia powierzył wtedy ks. Ryszardowi Piaseckiemu,

– Powołał mnie na schodach parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Wówczas mówił o duszpasterstwie rodzin i rozgłośni. Kiedy już było radio, otrzymywałem od Niego wiele wsparcia. Jego spojrzenie, rady były bardzo cenne – wspomina ks. Piasecki.

 

Jak dodaje ks. Ryszard, abp Życiński był bardzo otwarty na drugiego człowieka. – Potrafił też łączyć płaszczyznę wiary, nauki i kultury. To bardzo ważna umiejętność w dzisiejszym świecie, aby umieć nawiązać dialog ze współczesnym światem – mówił duszpasterz.

 

Biskup tarnowski Józef Życiński 14 czerwca 1997 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim. Posługę tę objął 29 czerwca 1997 roku w archikatedrze lubelskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. 

 

 

 

 

Napisane przez Grzegorz Golec/RDN Małopolska