W diecezji tarnowskiej ruszają zapisy na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Czasu na decyzję nie ma dużo. Zaliczkę trzeba wpłacić do 23 lutego. Centrum Światowych Dni Młodzieży działa w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

 

 

 

 

„Światowe Dni Młodzieży to nie jest  jednorazowe wydarzenie. To co wydarzyło się w Krakowie trwa nadal. Realizując to co powiedział papież Franciszek w Krakowie, myślimy już o Panamie. Raczej mała grupa poleci na Światowe Dni Młodzieży, ale w duszpasterskiej działalności, Panama będzie w naszych parafiach i w diecezji” – mówi bp Leszek Leszkiewicz.

Do Panamy mogą jechać młodzi w wieku od 18 do 35 lat. Trzeba wypełnić specjalny formularz, którzy znajduje się na stronie Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Do 23 lutego należy też wpłacić zaliczkę wynoszącą 2 tys. zł. Całkowity koszt udziału w spotkaniu w Panamie wynosi 8,5 tys. złotych. Wstępnie w diecezji tarnowskiej zarezerwowano miejsca dla 150 osób.

„Zwracamy się z prośbą do parafii i kapłanów. Mamy  w diecezji mocno zaangażowaną młodzież. Myślę, że wyjazd do Panamy może być docenieniem młodego człowieka, który angażuje się w życie naszych wspólnot. Może być to inwestycja w jego rozwój” – mówi ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W przypadku osób, które nie skorzystają z proponowanego wariantu, Centrum ŚDM w Tarnowie nie gwarantuje przelotu.

Jedną z inicjatyw związanych z ŚDM jest pomysł Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Jacht „Dunajec” ma popłynąć do Panamy.

Projekt jest skierowany do młodych i ich duszpasterzy z całego świata. Podróż potrwa pięć miesięcy i będzie podzielona na etapy. Już zgłosiło się ok. 50 osób z całej Polski.

Jacht wypłynie pod koniec sierpnia z Gdańska, by w styczniu 2019 roku dotrzeć do Panamy. W jednym etapie przez dwa tygodnie na jachcie będzie do 10 osób, z czego co najmniej połowa posiadać będzie wymagane kwalifikacje, czyli stopnie żeglarskie. W dwudziestotygodniowej żegludze przewiduje się udział ogółem 80-100 uczestników, głównie młodzieży. Każdorazowo załogą dowodzić będzie kapitan z pomocą trzech oficerów wachtowych.

Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje elektroniczna kolejność zgłoszeń. Kolejne terminy zgłoszeń upływają 26 stycznia, 9 lutego i 23 lutego. Zgłoszenia wyłącznie na specjalnym formularzu dostępnym na stronie www.spozz.com

Młodzi z diecezji tarnowskiej wymyślili także projekt „W pogoni za jachtem”. Jego ideą  jest podróżowanie do miejsc wymian załogi jachtu Dunajec. „Planujemy dwie pielgrzymki autokarowe – pierwsza polska, wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego i druga międzynarodowa, której celem będzie Lizbona, stolica Portugalii” – mówi Anna Gromala z zespołu odpowiedzialnego za organizację i promocję ŚDM.

„Pokonując ponad trzy tysiące kilometrów, które dzielą Tarnów do Lizbony, młodzi zatrzymają się w miastach europejskich, gdzie spotkają się z Polonią oraz osobami, które gościły w diecezji tarnowskiej podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” – dodaje.

Przygotowania do ŚDM w diecezji tarnowskiej będą się odbywać pod hasłem „Kanał Panamski”. Takim logo będzie się także posługiwać Centrum ŚDM Tarnów. Duchowo do tego wydarzenia młodych przygotowuje program formacyjny „Oto ja”.

ŚDM w Panamie odbędą się od 22 do 27 stycznia 2019, a zostaną poprzedzone spotkaniami w diecezjach w dniach od 17 do 21 stycznia. Informacja o tym wydarzeniu m.in. o organizacji grup jest możliwa dzięki aplikacji ŚDM News. Już w najbliższych dniach zostanie w tej aplikacji utworzona grupa Diecezja Tarnowska. 

 

 

 

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa