Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zarządził począwszy od obecnej niedzieli stałą modlitwęw w intencji uchodźców i migrantów. W sposób szczególny powierzył ją parafialnym wspólnotom.

 

 

 

 

Odpowiadając na apel metropolity katowickiego w kościołach archidiecezji zostały odprawione Eucharystie według formularza "za uchodźców i wygnańców".

 

Reakcja na apel Franciszka

Jest to reakcja na apel papieża Franciszka wyrażony podczas spotkania z Episkopatem Polski podczas jego wizyty na Wawelu podczas Światowych Dni Młodzieży z 2016 r.Abp Skworc zarządził także począwszy od niedzieli 14 stycznia "wprowadzenie stałej intencji za migrantów i uchodźców w ramach modlitwy parafialnych wspólnot m.in. Żywego Różańca, bractw adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas nabożeństw wotywnych np. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, NSPJ, itp.".

Jedną z konkretnych odpowiedzi, która zrodziła się w archidiecezji jest pomoc, którą za pośrednictwem katowickiej Caritas organizują franciszkanie. Ma ona zostać przeznaczona dla dzieci i młodzieży z Syrii.

"Projekt pomocy ośrodka terapii psychologicznej dla dzieci w Aleppo" ma się przede wszystkim opierać na leczeniu psychicznych urazów poprzez zajęcia plastyczne czy muzyczne - mówi o. Alan Rusek OFM z panewnickiego klasztoru.

 

Pomoc dla Aleppo

- Został wybrany klasztor w Aleppo ponieważ posiada doskonałą lokalizację z daleka od zabudowań oraz dysponuje znacznymi połaciami zieleni, które z pewnością pomogą dzieciom po przeżytej traumie - dodaje.- Oficjalne rozpoczęcie tej akcji będzie miało miejsce 30 stycznia na zakończenie adoracji, które się odbywają przy żłóbku w Panewnikach. Zakończenie akcji zaplanowano na 5 czerwca i wówczas wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" z koncertem "dla dzieci Aleppo" - tłumaczy o. Alan.

 

Równocześnie abp Wiktor Skworc powołał Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy Caritas Archidiecezji Katowickiej. "Zadaniem Centrum będzie budzenie ducha odpowiedzialności wobec migrantów i uchodźców oraz koordynowanie okazywanej im pomocy duchowej i materialnej" czytamy w wydanym dekrecie.Z uwagi na 104. Dzień Modlitw w Intencji Migrantów i Uchodźców Wydział Duszpasterski katowickiej kurii wystosował także apel do wszystkich księży archidiecezji katowickiej. Podkreślono w nim, że znaczną grupę migrantów na Śląsku stanowią Ukraińcy.

 

- Jakiś czas temu, jeden z księży z Ukrainy zamieszkał na probostwie katedry w Katowicach. Była to odpowiedź na powstałą na terenie archidiecezji potrzebę prowadzenia duszpasterstwa także dla tej grupy etnicznej - mówi ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.

 

14 stycznia w Kościele Powszechnym przypada Dzień Modlitw w intencji Migrantów i Uchodźców. W sposób szczególny prosi o nią papież Franciszek. Metropolita katowicki odpowiadając na ten apel zarządził w całej archidiecezji modlitwę w intencji migrantów i uchodźców, zobowiązał do niej wspólnoty parafialne oraz utworzył przy Caritas Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźcom.

 

 

 

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna