W Mielcu powstała Poradnia Prawno – Kanoniczna. Działa ona w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest to podyktowane potrzebami, bo w Sądzie Diecezjalnym jest coraz więcej procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

 

 

 

 

Takie poradnie działają również  w Tarnowie i Nowym Sączu.

 

- Porady będą udzielane bezpłatnie przez pracowników Sądu Diecezjalnego. Chcemy, aby nikt nie pozostał bez możliwości rozeznania swojej sytuacji  i jeżeli jest to uzasadnione rozpoczęcia procesu, który ma odkryć prawdę o ważności lub nieważności zawartego małżeństwa –  mówi ks. Rafał Wierzchanowski, oficjał Sądu Diecezjalnego  w Tarnowie.  

 

W tamtym roku do sądu, który mieści się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wpłynęło ok. 160 wniosków, wydano 120 wyroków. Aktualnie około ośmiuset spraw czeka na rozstrzygnięcie.

 

Porady w mieleckiej Poradni Prawno – Kanonicznej będą udzielane w każdy pierwszy wtorek miesiąca od godziny 13.oo do 16.00.

 

Bezpłatna Pomoc Prawna 
Porady w zakresie ustalenia tytułu nieważności małżeństwa (kanonicznej podstawy procesu), dokumentów wymaganych do przyjęcia skargi (pozwu), jak i przebiegu samego procesu są udzielane:

Poradnia Prawno - Kanoniczna przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Pl. Kolegiacki 1, 33-300 Nowy Sącz (w poniedziałki, godz. 9.00-13.00). 
Termin spotkania proszę umówić drogą e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie - tel. 14 6317316 - Ks. dr hab. Bogdan Węgrzyn, prof. PWSZ, sędzia audytor Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.

 

Poradnia Prawno - Kanoniczna przy Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie ul. Legionów 30, 33 - 100 Tarnów. 
Termin spotkania proszę umówić telefonicznie - tel. 14 6317327 – Pan mgr lic. Jakub Fenrych, adwokat stały Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. 
Poniedziałek - Wtorek - Środa - w godz. 9.00 - 12.00 i 13.00 - 15.00

Porady w Poradniach Prawno – Kanonicznych są BEZPŁATNE !

Prosimy na rozmowę zabrać ze sobą następujące dokumenty i środki dowodowe:

- dowód osobisty,

- dokładne dane adresowe stron,

- data i miejsce ślubu kościelnego,

- dokumenty z postępowania cywilnego o rozwód (jeśli było przeprowadzone), a przynajmniej kopia wyroku rozwodowego lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie,

- inne dokumenty mogące potwierdzać Pana/i informacje.

Do rozmowy przygotowuje się Pan/i na 3 kartkach:

 

Kartka - okres przedślubny ma zawierać:

- przebieg znajomości od poznania się do ślubu kościelnego,

- nieprawidłowości w okresie przedślubnym,

- przyczyny i okoliczności zawierania małżeństwa.

 

Kartka- okres poślubny ma zawierać:

- przebieg związku od ślubu kościelnego do rozpadu związku (do rozwodu),

- nieprawidłowości w okresie poślubnym,

- przyczyny i okoliczności rozpadu małżeństwa.

 

Kartka - wstępna lista świadków:

- osoby z rodziny mężczyzny,

- osoby z rodziny kobiety,

- osoby niespokrewnione ze stronami (przyjaciele, znajomi sąsiedzi itp.).

Mają to być osoby dobrze znające strony i fakty z ich życia z okresu przedślubnego i poślubnego.

 

Sad Diecezjalny  - ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów, tel. 14-63-17-310; fax 14-63-17-319, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.