Coraz więcej parafii w diecezji tarnowskiej jest zainteresowanych inicjatywą  "Młodzi na Progu". Jednym z jego głównych założeń jest to, że sami młodzi mówią młodym o Kościele i wierze.

Kilka lat temu tylko jedna parafia realizowała ten program w naszej diecezji. Rok później dołączyły kolejne cztery. Dotychczas dziewięć wspólnot było zaangażowanych w tę inicjatywę.

Teraz przybywa młodych, którzy chcą  rówieśnikom mówić o Bogu. Na pierwszych warsztatach zorganizowanych w naszej diecezji było 80 osób. Na kolejnych trochę ponad 100. Ostatnio do Tarnowa przyjechało aż 250 osób – animatorów, księży, sióstr zakonnych i opiekunów z ponad 30 parafii.

Warsztaty zorganizował Wydział ds. Nowej Ewangelizacji  oraz Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Celem programu nie jest wyłożenie wiedzy, którą można później zweryfikować egzaminem, ale doprowadzenie młodego człowieka do decyzji wiary – osobistego spotkania z Jezusem jako żywą Osobą oraz do środowiska wiary – wspólnoty w Kościele, w której mógłby wzrastać w wierze i rozwijać się jako człowiek.

„Młodzi prowadzą młodych – taka jest idea. W przygotowaniach uczestniczy kapłan razem z ekipą świeckich. Spotkania w małych grupach odbywają się regularnie i tak tworzą się więzi. To przekonuje młodych, by wejść w doświadczenie wiary. Obok spotkań są także wyjazdowe rekolekcje” – mówi ks. Artur Mularz, który jest odpowiedzialny za program.

Kolejne szkolenie dla nowych animatorów odbędzie się 30 września w Gliwicach, gdzie powstał program „Młodzi na Progu”.

Więcej na ten temat programu: www.mlodzinaprogu.pl

Napisane przez Ewa Biedroń; Portal Diecezji Tarnowskiej