Jest to dzień Męki i Śmierci Chrystusa. W tym dniu nie odprawia się Mszy św. Liturgia zaprasza nas do rozważania biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie adoracji i uczczenia Krzyża świętego.

Po liturgii eucharystycznej Ciało Chrystusa przenosi się uroczyście do adoracji do tak zwanego Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60-go roku życia.

W Wielki Piątek kościół parafialny będzie otwarty od godziny 6.00. W piątek i sobotę o godzinie 7.00 kapłani będą odmawiać w kościele modlitwę brewiarzową (tzw. Ciemną Jutrznię). Można się dołączyć. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy”. Są również Drogi krzyżowe według następującego porządku:

09.00 – Droga Krzyżowa dla wszystkich
10.30 – Droga Krzyżowa dla dzieci Szkoły Podstawowej oraz dzieci młodszych. (Dzieci, które w okresie Wielkiego Postu zbierały do skarbonek Caritas drobne ofiary pieniężne na cele charytatywne, jako pomoc dla biednych dzieci – niech przyniosą te skarbonki na tę Drogę krzyżową)
15.00 – Droga Krzyżowa dla młodzieży i starszych – poprzedzona nowenną do Miłosierdzia Bożego (w sposób szczególny zapraszamy młodzież gimnazjalną)
17.00 – Gorzkie Żale cz. I

O godz. 18.00 – CELEBRA MĘKI PAŃSKIEJ. Składa się z trzech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Po Komunii św. odbędzie się procesja do „Grobu Pańskiego”. Po liturgii odśpiewamy II i III część Gorzkich Żali.

Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwać będzie do godz. 24.00. Od godziny 21.00 do 22.00 adorację moderować będzie młodzież. Potem będzie adoracja w ciszy. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie Go w Wielki Piątek, wierni mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Ofiary złożone z okazji adoracji Krzyża przeznaczone są na Ziemię Świętą. Bardzo prosimy strażaków z naszej Ochotniczej Straży Pożarnej o adoracyjne trzymanie straży przy „Grobie Chrystusa”.