Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

W kościołach katedralnych rankiem odprawiana jest uroczysta Msza Święta zwana inaczej Mszą Krzyża podczas której poświęcony zostaje olej przeznaczony do namaszczenia podczas chrztu, bierzmowania, sakramentów kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych.

W Wielki Czwartek w kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna msza wieczorna - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne oraz kończy okres Wielkiego Postu. Podczas mszy w trakcie śpiewu Chwałą na wysokości biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. "Mandatum".

Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenoszony zostaje przez kapłana do kaplicy adoracji, zwanej "Ciemnicą" (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek.

Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz jego opuszczenia przez bliskich. Sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona.

W Wielki Czwartek w naszym kościele Mszy świętej rano nie będzie. Dla tych, którzy w Wielkim Tygodniu przyjadą z zagranicy lub z delegacji, będzie możliwość spowiedzi w czwartek od godz. 6.00 do 7.00.

Później kapłani udają się do katedry w Tarnowie, gdzie odbędzie się uroczysta Mszy św. koncelebrowana przez kapłanów z całej diecezji, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich oraz konsekracją olejów świętych.

Msza święta Wieczerzy Pańskiej  w naszym kościele będzie o godz. 18.00. Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej odbędzie się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „Ciemnicy”. (Za odmówienie w sposób uroczysty pieśni „Przed tak wielkim Sakramentem” wierni mogą zyskać odpust zupełny – pod  zwykłymi warunkami.)

Adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy” – w ciszy! -  trwać będzie do godz. 22.00.