Diecezja tarnowska w kwestiach internetowych prześcignęła nawet Watykan. Dokładnie 20 lat temu - 24 lutego 1997 roku - została uruchomiona strona diecezji tarnowskiej. Jest o pięć tygodni starsza od witryny watykańskiej.

- Nasze początki wielu wtedy dziwiły. Pamiętam wręcz sensacyjne doniesienia lokalnych gazet na ten temat. Zdjęcie siostry zakonnej obsługującej komputer, które ukazało się w jednym z tygodników, było czymś kompletnie niezwykłym - wspominał niegdyś ks. Józef Kloch, inicjator pionierskich zastosowań komputerów i Internetu w diecezji tarnowskiej.

Z kolei Jerzy Wiatr, webmaster strony diecezjalnej, pamięta, że kiedy witryna ruszała, jedyny serwer obsługujący cały Tarnów znajdował się w Krakowie, a przepustowość łącza wynosiła 2 MB/s. Dziś 10 MB/s wielu z nas ma w swoich komórkach.

Przeczytaj więcej na stronie Gościa Niedzielnego.

Ks. Józef Kloch był inicjatorem pionierskich zastosowań komputerów i internetu w diecezji tarnowskiej.

Napisane przez Beata Malec-Suwara/Gość Tarnowski