Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu. Specjalną uchwałą posłowie uczcili 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.

Ks. Paweł Płatek moderator diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie cieszy się z przyjętej przez Sejm uchwały. – Ks. Blachnicki oddziałuje na różne sposoby nie tylko jako nasz, jak wierzymy, orędownik w niebie, ale także owoce jego dzieł przyczyniają się do wielu dobrych rzeczy w sercach ludzi. Przede wszystkim droga, którą wskazał w Ruchu jako droga pogłębionej wiary, droga wyzwolenia z nałogów poprzez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, modlitwy i ofiary za innych, droga zaangażowania w społeczeństwo, droga, jak mówimy o ks. Blachnickim, człowieka wiary konsekwentnej – tego, czego nas najbardziej uczył, czyli obecnej we wszystkich wymiarach naszego życia – dodaje.

Ks. Franciszek Blachnicki walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był osadzony w obozie koncentracyjnym, prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Jego działalność społeczna oparta była na uniwersalnych wartościach, kształtowała postawy moralne narodu.  Jako twórca Ruchu Światło – Życie wychowywał młodzież i dorosłych w duchu patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności.

Rocznica śmierci ks. Blachnickiego przypada w poniedziałek, 27 lutego. O godz. 17.00 w kościele w Krościenku będzie celebrowana Msza święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Transmisję przeprowadzi radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Napisane przez Ewa Biedroń; Portal Diecezji Tarnowskiej