Drodzy Diecezjanie! W poniedziałek, 27 lutego br., przypada 30. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, kapłana archidiecezji katowickiej.

Jego osoba mocno wpisała się w życie naszej diecezji, gdyż w Krościenku nad Dunajcem umiejscowił centrum założonego przez siebie Ruchu Światło-Życie, zwanego też ruchem oazowym. Ks. Blachnicki był wybitnym teologiem posiadającym dalekosiężną wizję duszpasterską, z której zrodziły się liczne dzieła. Był energicznym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza, prekursorem nowych metod ewangelizacji, inicjatorem dzieł trzeźwościowych: Krucjaty Wstrzemięźliwości i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Największym jego dziełem jest eklezjalny Ruch Światło-Życie, realizujący pogłębioną formację dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin - w ramach Domowego Kościoła, osób konsekrowanych - poprzez Instytut Niepokalanej Matki Kościoła oraz kapłanów - w ramach Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Dla wszystkich stanów i grup wiekowych katolików Ruch ma właściwą sobie drogę wychowania „nowego człowieka”, realizowaną poprzez wakacyjne rekolekcje oazowe oraz systematyczną formację w ciągu roku i diakonię w parafii.

Radujemy się aktywną obecnością Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji. Gorąco zachęcam duszpasterzy i wiernych świeckich do włączenia się w ten głęboki nurt formacyjny służący stawaniu się ludźmi „wiary konsekwentnej”.

Jutro o godz. 17.00 w Krościenku nad Dunajcem, gdzie spoczywa Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, będzie celebrowana Msza świętą o jego rychłą beatyfikację. Będziemy także modlić się, aby Duch Święty, który ożywiał jego liczne inicjatywy, poprowadził ważne dla nas dzieło V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Zapraszam do wspólnej modlitwy, jeśli to możliwe przez obecność w Krościenku albo przez duchową łączność dzięki transmisji radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Niech Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, „gorliwy apostoł nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka”, wspiera nas swym wstawiennictwem na drogach codziennej wierności Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi.

† Andrzej Jeż