Starosta Tarnowski, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Gminne Centrum Kultury w Żabnie zapraszają na koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Amor Patriae Nostra Lex” w wykonaniu artystów Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Koncert odbędzie się 25 lutego o godz. 18.00 w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.

W programie koncertu znajdą się pieśni patriotyczne i partyzanckie oraz muzyka z ekranizacji „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w aranżacji Marka Pawełka. Ilość miejsc jest ograniczona - osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek. Wejściówki można odbierać w sekretariacie Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.

Koncert w Żabnie jest jednym z wydarzeń towarzyszących powiatowym obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pozostałe przedsięwzięcia w ramach obchodów odbędą się w Zakliczynie i Wierzchosławicach. 26 lutego w Zakliczynie obchody o godz. 9.30 rozpocznie msza św. w intencji ŻW w miejscowym koście parafialnym. O 11.45 przy pomniku kpt. Jana Dubaniowskiego ps. „Salwa” w Rudzie Kameralnej zaplanowana została ceremonia oficjalna, upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu w Zakliczynie odbędą się także: Bieg Pamięci ŻW „Tropem Wilczym”, gra miejska „ Żołnierze Wyklęci w Zakliczynie” oraz koncert Zespołu Forteca.

Z kolei w Wierzchosławicach zorganizowane zostaną uroczystości związane z postacią płk. Adama Boryczki, cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej i WiN. Jednym z nich jest konferencja „Adam Boryczka – żołnierz wyklęty, lecz niezapomniany”, z udziałem historyka rzeszowskiego Oddziału IPN – dr. Krzysztofa A. Tochmana (2 marca, Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach). Będzie on między innymi promował swoją najnowszą publikację pt. „Skok po niepodległość. Pułkownik Adam Boryczka – 1913-1988”. Natomiast Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach zorganizuje Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. CC Adama Boryczki (10 marca) oraz V Młodzieżowy Turniej Judo pamięci płk. Adama Boryczki (12 marca).

Cykl wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych zakończy akcja honorowego krwiodawstwa „Krew za krew”, która odbędzie się 30 marca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.